Strona główna Wczoraj i dziś

Okupacyjna Jagiellońska

Jagiellońska Nowy Sącz okupacja niemiecka
Zdjęcie opisane jako „24 grudnia 1940. Okupacyjna Wigilia”. Fot. autor nieznany / Fotopolska.eu

Nie znamy autora powyższego zdjęcia. Nie wiemy też, czy opis, iż jest to „okupacyjna Wigilia” w 1940 roku jest prawdziwy. Fotografia została zamieszczona w serwisie Fotopolska.eu. Opisano jej źródło jako „aukcje internetowe” co można rozumieć, iż została skopiowana z jednego z serwisów aukcyjnych lub w ten sposób została zakupiona.

Na fotografii, będącej być może częścią albumu – pamiątki z okupowanego kraju – żołnierze niemieccy jadą w saniach po zaśnieżonej ulicy. Dwóch kolejnych przyczepiło się sznurem do sań i szusują na nartach. Za nimi widać kolejne sanie, choć trudno dostrzec, czy są w nich także żołnierze. Czy zdjęcie zrobił inny żołnierz, kolega uczestników tego swoistego kuligu czy może ktoś miejscowy? Może kiedyś dowiemy się, jaka była historia…

Mimo tych wszystkich wątpliwościach jedno jest pewne – na zdjęciu widzimy ulicę Jagiellońską, a właściwie jej fragment z kamienicami nr 14, 16 i 18 oraz w tle z nr 20 (na rogu z dzisiejszą ul. Kościuszki).

Nad wejściem do nr 14 napis „Hotel” – to oczywiście „Imperial” (więcej o funkcjonującej tu restauracji), działający w tym miejscu od końca XIX wieku. Jak czytamy w książce Leszka Migrały „Ulica Jagiellońska w Nowym Sączu od końca XIX wieku do 1945 roku – mieszkańcy i zabudowa” w czasie okupacji Niemcy urządzili w „Imperialu” „Deutsches Haus” z luksusowym kasynem „nur fur Deutsche”, przyozdobiony swastykami.

Kamienica nr 16, choć to nie do końca wyraźnie widać, ma jeszcze na pierwszym piętrze loggię, zlikwidowaną później z polecenia władz niemieckich. W czasie okupacji w budynku działało m.in. biuro hurtowni perfumeryjnej Jana Jasińskiego. Natomiast kamienica pod 18 (dziś mieszcząca m.in. Spółdzielnie Ogrodniczą Ziemi Sądeckiej), wzniesiona pod koniec XIX wieku z projektu Zenona Adama Remiego, w czasach okupacji niemieckiej miała mieścić m.in. restaurację „Biznes” (za Leszkiem Migrałą).

(jm)

Nowy Sącz ul. Jagiellońska
fragment ulicy Jagiellońskiej, stan z marca 2015. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz
Reklama