Strona główna Wczoraj i dziś

Orbis Beskid symbolem miasta

Orbis Beskid Nowy Sącz lata 70.
Fot. M. Raczkowski / Biuro Wydawnicze Ruch

Przeglądając pocztówki Nowego Sącza wydawane pod koniec lat 60. oraz w latach 70. i 80. można dojść do wniosku, że poza ratuszem na Rynku i Basztą Kowalską, to właśnie Hotel Orbis Beskid był symbolem miasta w tym czasie. Monopolista w wydawaniu pocztówek, Ruch (pod zmieniającymi się nazwami) wypuścił wówczas co najmniej kilkanaście kartek z hotelem i jego najbliższym otoczeniem, różniących się często tylko drobnymi szczegółami.

Hotel Orbis Beskid w Nowym Sączu
Fot. J. Makarewicz / KAW

Powód, dla którego tak chętnie fotografowano i chwalono się hotelem wydaje się dość oczywisty – obiekt oddany do użytku w 1967 roku był wtedy najnowocześniejszym (a także najwyższym) gmachem w mieście i całym powiecie. Dodatkowo marka „Orbis” nobilitowała miejscowość – z niewieloma wyjątkami hotele tej upaństwowionej po wojnie firmy (powstała w 1920 roku we Lwowie jako Polskie Biuro Podróży Orbis) były synonimem luksusu w czasach PRL.

Orbis Beskid San
Fot. K. Kaczyński / Biuro Wydawnicze „Ruch”

W naszym „wczoraj i dziś” Orbis Beskid przewija się a to przy okazji wspomnień o dawnej gastronomii (tutaj parę zdań na ten temat), a to w kontekście planów rozwojowych miasta, albo choćby z powodu przebiegającej obok niego linii autobusowej „0” (tutaj tekst o tym).

Na większości zdjęć z Orbisem musi pojawić się najdłuższy blok w Nowym Sączu – „Pekin”. Więcej o tym budynku przeczytacie tutaj.

Rozpoczęto już budowę nowego hotelu. Będzie to pierwszy w tym mieście wieżowiec (10 pięter). Budynek stanie na rogu ulic: Limanowskiego i Batorego. Na parterze będą mieściły się zakłady usługowe, restauracja, Klub Międzynarodowej Prasy i Książki oraz na I piętrze bar i kawiarnia – a tak o przyszłym Orbisie pisano w połowie lat 60. (tutaj więcej).

Nowy Sącz Hotel Orbis Beskid
Fot. K. Kaczyński / Biuro Wydawniczo-Propagandowe RSW Prasa-Książka-Ruch

(jm)

Reklama