Strona główna Wiadomości

Orzeł z przedwojennego sztandaru 1 PSP trafił do depozytu bawarskiej policji

Reklama
Głowica z orłem ze sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich
Zrzut strony hermann-historica.de

Głowica z orłem ze sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, wystawiona w ofercie monachijskiego domu aukcyjnego Hermann Historica, została zabezpieczona 22 maja dzięki działaniom Prokuratury Okręgowej w Warszawie podjętym na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zabytek fizycznie znajduje się obecnie w depozycie bawarskiej policji – poinformowało w czwartek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Mimo zabezpieczenia obiektu, dom aukcyjny Hermann Historica zdecydował o jego wystawieniu na aukcji, nie będąc już we władaniu zabytku. Głowica z orłem została dziś zlicytowana za kwotę 25 tys. euro. O fakcie tym resort kultury poinformował niemieckie organy ścigania – czytamy w komunikacie MKDiN.

Po raz pierwszy w sprawie została zastosowania procedura europejskiego nakazu dochodzeniowego (END) w celu zabezpieczenia obiektu wystawionego na zagranicznej aukcji.

Na początku maja br. internetowy serwis Zwiadowca Historii poinformował, że oryginalny orzeł z głowicy sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich znalazł się na niemieckiej aukcji, na której podano informację, jakoby miał znajdować się na terenie USA. Na wiadomość zareagował poseł Arkadiusz Mularczyk, który w piśmie do wicepremiera Piotra Glińskiego prosił o „podjęcie pilnej interwencji w domu aukcyjnym w Niemczech i zwrot do Polski skradzionego orła”.

Orzeł z przedwojennego sztandaru 1 PSP z Nowego Sącza na aukcji w Niemczech. Poseł prosi ministra o interwencję

– Z uwagi na fakt, że sztandary, jako insygnia jednostek Wojska Polskiego stanowią własność Skarbu Państwa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz wniosek o wszczęcie procedury europejskiego nakazu dochodzeniowego (END) – informuje Ministerstwo.

“Działania podjęte na wniosek resortu kultury przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w drodze międzynarodowej pomocy prawnej doprowadziły do zabezpieczenia przez Bawarską Krajową Policję Śledczą w dniu 22 maja 2019 r. głowicy z orłem w domu aukcyjnym Hermann Historica” – podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dodając, iż “ze względu na dobro prowadzonego postępowania, szczegóły dotyczące charakteru przyszłych działań nie mogą być ujawniane”.

(JO), źródło MKiDN

Reklama