Strona główna Wiadomości

Orzeł z przedwojennego sztandaru 1 PSP z Nowego Sącza na aukcji w Niemczech. Poseł prosi ministra o interwencję

Reklama
orzeł sztandaru 1 PSP
Zrzut strony hermann-historica.de

Oryginalny orzeł z głowicy sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich znalazł się na niemieckiej aukcji, na której jest informacja jakoby miał znajdować się na terenie USA – poinformował internetowy serwis Zwiadowca Historii. Na wiadomość zareagował poseł Arkadiusz Mularczyk, który w piśmie do wicepremiera Piotra Glińskiego prosi o „podjęcie pilnej interwencji w domu aukcyjnym w Niemczech i zwrot do Polski skradzionego orła”.

Orzeł wraz z sztandarem został przekazany do 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 21 października (lub 28 października wg innych źródeł) 1928 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego w Nowym Sączu (tutaj zdjęcia z tych uroczystości). We wrześniu 1939 roku sztandar miał podobno zostać ukryty przez żołnierzy w okolicach Lwowa.

Prezydent RP Ignacy Mościcki na uroczystości poświęcenia sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Rynek Nowego Sącza, 1928. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

„Pierwszy raz od wojny o zwieńczeniu sztandaru usłyszeliśmy 3 lata temu gdy swoim odkryciem pochwalił się jeden z użytkowników forum internetowego odkrywca.pl. Pochwalił się on na forum, że znalazł zaginiony grot w trakcie prac budowlanych na terenie Niemiec. Na zdjęciu od razu widać że została mu usunięta korona, do Niemiec prawdopodobnie trafił jako trofeum wojenne zabrane przez jakiegoś żołnierza” – przypomina w tekście Zaginiony orzeł z głowicy sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich na niemieckiej aukcji! portal zwiadowcahistorii.pl

Serwis przypomina, że wówczas nie udało się ustalić posiadacza, a orzeł „wypłynął” dopiero teraz, w ofercie niemieckiego domu aukcyjnego „Hermann Historica”, z ceną wywoławczą 10 tysięcy euro. Orła opisano jako „A Standard Eagle of the 1st Podhale-Schützen-Regiment (Mountain Infantry)”. Aukcja „Orders and International Military Collectibles”, na której będzie można nabyć ponad 900 różnych przedmiotów, ma odbyć się 23 maja br.

Opis przedmiotu aukcji ze strony hermann-historica.de

Na doniesienia serwisu Zwiadowca Historii zareagował poseł Arkadiusz Mularczyk, który skierował w tej sprawie pismo do Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poseł zaznacza, że orzeł to „niezwykle ważna dla historii Narodu i Sądecczyzny pamiątka” i prosi ministra  o „podjęcie pilnej interwencji w domu aukcyjnym w Niemczech i zwrot do Polski skradzionego orła”.

Pismo posła do wicepremiera

(JO)

O historii 1 Pułku Strzelców Podhalańskich przeczytacie w tekście Podhalańska Duma Sącza