Strona główna Wiadomości

Osiem ofert w przetargu na budowę nowego mostu heleńskiego

dobiega końca przetarg na budowę mostu heleńskiego
Wizualizacja nowego mostu na Dunajcu w Nowym Sączu. Fot. materiały UM NS

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu otworzył oferty w przetargu „Przebudowa układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28”. Cztery z ośmiu złożonych ofert mieszczą się w 88,5 mln zł – kwocie przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia.

Ogłoszony w maju br. przetarg obejmuje m.in. rozbiórkę obecnego mostu na Dunajcu i budowę w jego miejsce nowego, dwuprzęsłowego obiektu z czterema pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Ponadto przebudowane mają zostać ulica Legionów i fragment ul. Krakowskiej. Skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Bulwar Narwiku z ul. Tarnowską, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Piotra Skargi zaprojektowano jako rondo typu „średniego”. Natomiast skrzyżowanie skrzyżowanie ul. Krakowskiej i ul. Legionów z ul. Starowiejską i ul. Dunajcową zaprojektowano jako rondo „małe” o charakterze turbinowym.

W piątek otwarto oferty wykonawców. Zgłosiło się ich ośmiu. Najtańszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex z Będzina – 76 mln 457 tys. zł. Pozostali wykonawcy to: konsorcjum firm Budimex S.A. i Mostostal Kraków (niemal 77 mln zł); Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor z Zawiercia (78,5 mln zł); konsorcjum Firesta-Fiser (Czechy) i Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej (prawie 84 mln zł); Mosty Łódź S.A. (92 mln zł); Porr S.A. z Warszawy (97,6 mln zł); konsorcjum Strabag Infrastruktura Południe z Wrocławia i Strabag Sp. z o.o. Pruszków (102,8 mln zł) oraz konsorcjum Mostostal Kielce S.A. z Himmel i Papesch z Opola (109,9 mln zł).

Miejski Zarząd Dróg ustalił, że decydującymi o wyborze kryteriami będzie: cena (waga 60), termin gwarancji na wykonane roboty budowlane (waga 20) oraz doświadczenie kierownika budowy (waga 20). Wszyscy oferenci zaproponowali 10-letnią gwarancję, a większość z nich dysponuje kierownikami budowy mającymi podobne doświadczenie (od 4 do 5 realizacji, wyjątek Intercor – 2 realizacje).

Budżet na sfinansowanie zamówienia wynosi 88 560 000 zł brutto. mieszczą się w nim zatem cztery oferty: Banimex-u, Budimexu, Intercor-u oraz Firesta-Fiser.

Teraz MZD będzie analizował i oceniał oferty. Zwycięzcę przetargu a w związku z tym wykonawcę oczekiwanej od lat inwestycji powinniśmy poznać w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Przypomnijmy, że prace (ich zakończenie wstępnie przewiduje się na IV kwartał 2018 roku) będą finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Nowy Sącz otrzyma 77,2 mln zł dofinansowania (czyli 85 proc. szacowanych kosztów inwestycji). W budżecie Nowego Sącza na ten cel zapisano 26 mln zł.

O szczegółach konstrukcyjnych mostu oraz planach przebudowy skrzyżowań w jego rejonie pisaliśmy m. in. tutaj: Most z czterema pasami ruchu i dwa ronda. Są wizualizacje i projekty

(JO)

 • Pingback: Banimex wybuduje nowy most i dwa ronda - Twój Sącz()

 • Pingback: Kiedy ruszy budowa nowego mostu heleńskiego? Nie ma jeszcze ZRID()

 • Pingback: Inwestycje miejskie: co zrobią a co odłożyli? - Twój Sącz()

 • keisyr

  Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu informuje:
  Do końca 2018 roku zostaną zlikwidowane wszystkie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w Nowym Sączu
  Dyrektorzy szkół z Nowego Sącza od 2019 roku powinni uwzględnić w swoich wydatkach przeprowadzenie praktycznych lekcji zachowania się pojazdów i pieszych na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną w Krakowie

 • keisyr

  Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu informuje
  Do końca 2018 roku zostaną w Nowym Sączu zlikwidowane wszystkie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.
  Ośrodki szkolenia kierowców w Nowym Sączu począwszy od 2019 roku powinny zaplanować praktyczną naukę jazdy przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w Krakowie. Jazda taka powinna być potwierdzona przez Prezydenta Miasta Krakowa. W przeciwnym razie prawo jazdy wydane w Nowym Sączu nie będzie dawało prawa przejazdu przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w Krakowie

 • keisyr

  Skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i dźwiękową to bezpieczeństwo nie tylko dla pojazdów ale także dla ludzi. Zwłaszcza dzieciom i osobom starszym (słabiej widzącymi słyszącym) bezpieczniej jest pokonać skrzyżowanie jak prowadzeni są sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu zlikwidował i likwiduje wszystkie skrzyżowania z sygnalizacja świetlno-dźwiękową. Znam kilka przypadków jak osoby starsze prosiły o przeprowadzenie ich przez rondo do Galerii Trzy Korony. Gratulacje Panie Dyrektorze !!!

 • Don Pedro

  czuć silne oddziaływanie fal magnetycznych, być może to jakaś erupcja na słońcu

  • DM

   Typowy lewak, kulturalnie nie potrafi to zaczyna spam i lament bo cos jest nie po jego mysli. W prawym gornym rogu przy poscie jest opcja zgloszenia, polecam zglosic jako SPAM ;)

 • Keisyr

  Od nowego roku szkolnego część szkół w Nowym Sączu zapowiedziała organizacje wycieczek do Krakowa. Dzieci i i młodzież chcą na żywo zobaczyc skrzyżowania z sygnalizacja świetlną

 • Keisyr

  Wsiowi z miejskiego zarządu drog w Nowym Sączu zlikwidowali duże skrzyżowanie z sygnalizacja świetlną przy Galerii Trzy Korony zastepujac je ciasnym rondem. Wiekszy pojazd na tym rondzie jeździ po kraweznikach. Teraz wsiowi zrobia rondo Barska Hallera z przejazdem przez środek ronda .Jadac przez to rondo trzeba się zatrzymywac dwukrotnie wjezdzajac na nie i z niego wyjezdzajac .To jest według wsiowych plynnosc ruchu !!!!!

 • Keisyr

  Wsiowi z miejskiego zarządu drog w Nowym Sączu zapowiedzeli ze zlikwiduja wszystkie skrzyzowania z sygnalizacja świetlną w mieście To najgorsze rozwiazanie niech utrzymuje zacofany Kraków

 • Keisyr

  Prawo jazdy zrobione w Nowym Sączu nie obejmuje przejazdu przez skrzyżowanie z sygnalizacja świetlną. Wsiowi z miejskiego zarządu drog w Nowym Sączu zapowiedzeli ze zlikwiduja wszystkie sygnalizacje swietlne w mieście

 • Keisyr

  Mieszkancy Nowego Sącza robia coraz więcej wypadkow na skrzyzowaniach w Krakowie. Nie ma się co dziwić. Wsiowi z miejskiego zarządu drog w Nowym Sączu likwidują jedno za drugim skrzyżowania z sygnalizacja świetlną. Teraz robiacy prawo jazdy w Nowym Sączu przejazd przez skrzyżowanie z sygnalizacja świetlną ogladaja tylko na ekranie

 • Keisyr

  Wsiowi z miejskiego zarządu drog w Nowym Sączu zaprojektowali na skrzyzowaniu Barska Hallera rondo bez świateł z przejazdem przez środek ronda . Czy jechac dookoła ronda czy przez środek ronda decyduje kierowca w zaleznosci od tego czy się zmiesci !!!!!!!

 • Keisyr

  Zmiana z dużego z sygnalizacja świetlną skrzyżowania na male rondo bez świateł to krok wsiowych z miejskiego zarządu drog w Nowym Sączu w kierunku utrwalenia Nowego Sącza jako zapyzialej powiatowej miesciny.

 • keisyr

  Sygnalizacje świetlne montuje się po to aby dać szansę bezpiecznego przejazdu pojazdom ze wszystkich kierunków ruchu. W Nowym Saczu w wielu miejscach nie można się włączyć do głównych ciągów komunikacyjnych z ulic podporządkowanych i ważnych obiektów. Tak jest na przykład przy wyjeździe z Galerii Sandecja gdzie nie można skręcić w lewo w ulice Węgierską !!! Tak jest (i będzie jeszcze gorzej jak uruchomią Agata Meble) przy wyjeździe z Merkury Market w lewo w Aleje Piłsudskiego !!! Tak będzie na rondzie na Helenie !!! To wszystko dzięki niedouczonym a może i niezrównoważonym psychicznie osobom odpowiedzialnym w Nowym Sączu za drogi !!! Nie ma się co dziwić skoro niedawno położona asfalt na prawie całej ulicy Kolejowej w Nowym Sączu a za 3 miesiące zdarto go kompletnie !!!

  • DM

   Skoro nie mozna jezdzic w lewo to trzeba jezdzic w prawo ;)

   • keisyr

    Przykład nowosądeckiego buractwa

    • DM

     A gdzie tu buractwo. Lepiej trzy razy w prawo, niz raz w lewo ;)

    • DM

     A gdzie tu buractwo. Lepiej trzy razy w prawo, niz raz w lewo ;)

 • keisyr

  Most jest piękny i nowoczesny. Bardzo dobrze że ma przęsła i jest wysoki. Ożywi krajobraz w tej części miasta. Takie mosty stawia się w Krakowie.
  Ale ronda po obu stronach mostu bez świateł i skrętu w lewo to idiotyzm. Spowoduje to zagrożenie bezpieczeństwa i paraliż komunikacyjny na uliczkach położonych przy rondach. Mieszkańcy Heleny już zapowiedzieli protest jeżeli na rondzie nie będzie świateł i możliwości skrętu w lewo !

  • piotr

   Rozumiem, że widok na starówkę wymaga „ożywienia” bo jest nudny. To może pomalujmy zamek na różowo, postawmy ze dwie palmy – będzie super… A może postawmy galerię kolorowych banerów reklamowych zasłaniających ten strasznie nudny widok?

  • DM

   Po to sie buduje rondo zeby nie robic swiatel. Ja rozumiem ze mieszkaja za rzeka i moze to troche ciemnogrod ale nie dajmy sie zwariowac, wjechac na rondo to nie taki problem. A co do lewoskretu z krakowskiej to wystarczy zrobic nawrotke pod zamkiem na rondzie i po problemie.

   • keisyr

    Widocznie buractwo nie widziało ronda z sygnalizacja świetlną Jak trzeba to dam na bilet do Krakowa, a nawrotkę z ronda na Helenie w Nowym Saczu można wykonać bliżej, na rondzie Solidarności.

    • DM

     O widze wielki mieszczanin, zwiedzil krakow zza szyb autokaru i bedzie filozofa tutaj zgrywal.

     Buractwo? Pan tutaj daje popis swojego prostactwa i buractwa. Nie wiem gdzie sie Pan chowal, pewnie nie w Saczu bo nawet tutaj jest pare rond ze swiatlami i w sumie ciezko stwierdzic czy lepiej z nimi czy bez nich. W sytuacji gdy rondo ma do zjazdu osobny pas i do dolaczenia sie osobny pas to pytam po co swiatla?

    • DM

     O widze wielki mieszczanin, zwiedzil krakow zza szyb autokaru i bedzie filozofa tutaj zgrywal.

     Buractwo? Pan tutaj daje popis swojego prostactwa i buractwa. Nie wiem gdzie sie Pan chowal, pewnie nie w Saczu bo nawet tutaj jest pare rond ze swiatlami i w sumie ciezko stwierdzic czy lepiej z nimi czy bez nich. W sytuacji gdy rondo ma do zjazdu osobny pas i do dolaczenia sie osobny pas to pytam po co swiatla?

  • xaxa

   zmień dilera.,

 • keisyr

  Ronda po obu stronach mostu maja być bez świateł i bez możliwości skrętu w lewo !
  W ten sposób ruch dla skręcających w lewo przeniesie się na wąskie uliczki obok głównego ronda Dyrektora MZD w Nowym Sączu powinno się skierować na leczenie psychiatryczne !

  • Don Pedro

   I bardzo dobrze, że bez świateł :) Chłopie, sam się lepiej przebadaj zanim innych będziesz wysyłał do lekarza

 • piotr

  Przecież ten most nie będzie budowany na odludziu (jak można by sądzić z przedstawianych wizualizacji), ale w bezpośrednim sąsiedztwie Sądeckiej Starówki, ingerując w podlegającą ochronie konserwatorskiej jej panoramę widokową. Czy projektanci mieli tego świadomość projektując te wstrętne gigantyczne przęsła, wystające powyżej ruin Zamku? Czy Wojewódzki Konserwator Zabytków widział „to cudo”? (Mam cichą nadzieję, że nie widział…)