Strona główna Wiadomości

Osiem ofert w przetargu na budowę nowego mostu heleńskiego

dobiega końca przetarg na budowę mostu heleńskiego
Wizualizacja nowego mostu na Dunajcu w Nowym Sączu. Fot. materiały UM NS

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu otworzył oferty w przetargu „Przebudowa układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28”. Cztery z ośmiu złożonych ofert mieszczą się w 88,5 mln zł – kwocie przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia.

Ogłoszony w maju br. przetarg obejmuje m.in. rozbiórkę obecnego mostu na Dunajcu i budowę w jego miejsce nowego, dwuprzęsłowego obiektu z czterema pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Ponadto przebudowane mają zostać ulica Legionów i fragment ul. Krakowskiej. Skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Bulwar Narwiku z ul. Tarnowską, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Piotra Skargi zaprojektowano jako rondo typu „średniego”. Natomiast skrzyżowanie skrzyżowanie ul. Krakowskiej i ul. Legionów z ul. Starowiejską i ul. Dunajcową zaprojektowano jako rondo „małe” o charakterze turbinowym.

W piątek otwarto oferty wykonawców. Zgłosiło się ich ośmiu. Najtańszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex z Będzina – 76 mln 457 tys. zł. Pozostali wykonawcy to: konsorcjum firm Budimex S.A. i Mostostal Kraków (niemal 77 mln zł); Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor z Zawiercia (78,5 mln zł); konsorcjum Firesta-Fiser (Czechy) i Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej (prawie 84 mln zł); Mosty Łódź S.A. (92 mln zł); Porr S.A. z Warszawy (97,6 mln zł); konsorcjum Strabag Infrastruktura Południe z Wrocławia i Strabag Sp. z o.o. Pruszków (102,8 mln zł) oraz konsorcjum Mostostal Kielce S.A. z Himmel i Papesch z Opola (109,9 mln zł).

Miejski Zarząd Dróg ustalił, że decydującymi o wyborze kryteriami będzie: cena (waga 60), termin gwarancji na wykonane roboty budowlane (waga 20) oraz doświadczenie kierownika budowy (waga 20). Wszyscy oferenci zaproponowali 10-letnią gwarancję, a większość z nich dysponuje kierownikami budowy mającymi podobne doświadczenie (od 4 do 5 realizacji, wyjątek Intercor – 2 realizacje).

Budżet na sfinansowanie zamówienia wynosi 88 560 000 zł brutto. mieszczą się w nim zatem cztery oferty: Banimex-u, Budimexu, Intercor-u oraz Firesta-Fiser.

Teraz MZD będzie analizował i oceniał oferty. Zwycięzcę przetargu a w związku z tym wykonawcę oczekiwanej od lat inwestycji powinniśmy poznać w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Przypomnijmy, że prace (ich zakończenie wstępnie przewiduje się na IV kwartał 2018 roku) będą finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Nowy Sącz otrzyma 77,2 mln zł dofinansowania (czyli 85 proc. szacowanych kosztów inwestycji). W budżecie Nowego Sącza na ten cel zapisano 26 mln zł.

O szczegółach konstrukcyjnych mostu oraz planach przebudowy skrzyżowań w jego rejonie pisaliśmy m. in. tutaj: Most z czterema pasami ruchu i dwa ronda. Są wizualizacje i projekty

(JO)

Reklama