Strona główna Wiadomości

Ośrodek Dziedzictwa Kultury Niematerialnej wchodzi w fazę projektową

Reklama
tu ma powstać Ośrodek Dziedzictwa Kultury Niematerialnej
Zabytkowy pałacyk w Dąbrowie pod Nowym Sączem. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Do końca stycznia przyszłego roku Małopolskie Centrum Kultury Sokół chce mieć gotową dokumentację projektową i pozwolenie na budowę dla planowanego w Dąbrowie pod Nowym Sączem pierwszego w kraju Ośrodka Dziedzictwa Kultury Niematerialnej. Zapowiadane wcześniej zakończenie inwestycji do końca 2017 roku jest jednak nierealne – na razie nie ma gdzie przenieść wciąż działającego w Dąbrowie szpitalnego Oddziału Chorób Zakaźnych.

Właśnie rozstrzygnięto przetarg na “opracowanie i wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej wraz z prowadzeniem nadzoru autorskiego dla zadania inwestycyjnego pn. Ośrodek Dziedzictwa Kultury Niematerialnej etap II Budowa nowego obiektu Ośrodka Dziedzictwa Kultury Niematerialnej zlokalizowanego w Dąbrowie gm. Chełmiec (…) wraz z uzyskaniem ostatecznej Decyzji pozwolenie na budowę”. Wybrana została jedyna oferta – firmy Kozień Architekci S.C. z Krakowa – autorów wcześniejszej koncepcji architektonicznej ODKN. Projekt ma powstać do końca stycznia 2017 roku za kwotę niemal 450 tys. zł brutto.

Ośrodek Dziedzictwa Kultury Niematerialnej koncepcja
Fragment Koncepcji Architektonicznej ODKN autorstwa Kozień Architekci. Fot. materiały przetargowe

Według założeń pomysłu forsowanego od kilku lat przez dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu Antoniego Malczaka, Działalność Ośrodka Dziedzictwa Kultury Niematerialnej, ukierunkowana na pracę z kulturą regionalną, miałaby m.in. obejmować dokumentację zjawisk kultury i sztuki ludowej, kształcenie kadry instruktorskiej i popularyzowanie folkloru. Pomysł zakłada także np. wykorzystywanie regionalnych wzorów i motywów we wzornictwie i projektowaniu aby podnieść jakość pamiątek regionalnych czy też upowszechnianie ciekawych zjawisk regionalnego dziedzictwa z wykorzystaniem nowych technologii.

Ośrodek Dziedzictwa Kultury Niematerialnej Dąbrowa koncepcja
Rzut sytuacyjny z Koncepcji Architektonicznej ODKN autorstwa Kozień Architekci. Fot. materiały przetargowe

W Dąbrowie ma zostać wyremontowany zabytkowy dwór – pałac i zrewitalizowany XIX-wieczny park o powierzchni 3 ha. W otoczenie ma zostać wkomponowany nowy budynek – pawilon wystawienniczy z ogrodem na dachu. W ośrodku znajdą miejsce pracownie (m.in. etnograficzna i fonograficzna ze studiem nagraniowym) i sale edukacyjne, sala widowiskowa i specjalistyczna biblioteka. Według zapowiedzi zarządu województwa (budowa została wpisana do Programu Inwestycyjnego Województwa Małopolskiego – dokumentu zawierającego priorytetowe dla zarządu województwa inwestycje do realizacji do roku 2023) całość może kosztować około 8 mln zł. W ubiegłym roku podawano, że inwestycja powinna być gotowa na koniec 2017 roku.

O tym, że to nierealny termin przekonuje Artur Puszko, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. W pałacyku w Dąbrowie działa bowiem Oddział Chorób Zakaźnych z 15 łóżkami. – Teraz nie mam gdzie przeprowadzić Oddziału. Będzie to możliwe dopiero za kilka lat, gdy zakończymy kilka inwestycji w szpitalu – uważa dyrektor Puszko.

Inwestycje, o których mowa to m.in. budowa nowego pawilonu dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Neonatologii w miejscu byłej pralni szpitalnej. Tutaj jednak dopiero rozstrzygnięto przetarg na opracowanie dokumentacji techniczno-kosztorysowej na budowę pawilonu (ma zostać wykonana do połowy grudnia br. za 948 tys. zł przez firmę z Katowic).

Dwór – a właściwie eklektyczny pałacyk – we wsi Dąbrowa pod Nowym Sączem wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku. W stojącej obok kaplicy ślub brała Gabriela Zapolska (aktorka i powieściopisarka, autorka m.in. „Moralności pani Dulskiej”). Zapolska na przełomie 1901 i 1902 roku także mieszkała w pałacyku. Oddział Chorób Zakaźnych działa w Dąbrowie od 2005 roku, wcześniej, od lat 50. w dworku mieścił się Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy sądeckiego szpitala.

(JO)

Reklama