Strona główna Wiadomości

Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu z burzami

pogotowie przeciwpowodziowe Nowy Sącz 22 maja 2019
Łubinka w Nowym Sączu w środę rano. Fot. UMNS

Ostrzeżenie trzeciego – najwyższego – stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami w środę i czwartek wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy dla rejonów południowej Polski w tym dla obszaru miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. W mieście od godz. 10:00 obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

W środę rano potok Łubinka o przekroczył stan ostrzegawczy (300 cm) aby po dwóch godzinach opaść do 276 cm w południe. Prezydent miasta wydał komunikat:

W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na potoku Łubinka przepływającym przez teren Miasta Nowego Sącza, na podstawie art. 31 a ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506 t.j.), ogłaszam w dniu 22 maja 2019 r. od godz. 10:00 na terenie Miasta Nowego Sącza – pogotowie przeciwpowodziowe.

Według ostrzeżeń IMGW-PIB do czwartku 23 maja do godz. 18:00 „prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia – miejscami od 90 mm do 120 mm. W trakcie opadów deszczu lokalnie mogą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h”.

„Aktualnie sytuacja hydrologiczna na rzekach południowej Polski wciąż jest dynamiczna. Wczorajszy opad na 7 stacjach opadowych przekroczył 100 mm / na dobę (głównie w województwie podkarpackim i małopolskim), co skutkowało podniesieniem się stanu wody na wielu rzekach – karpackich dopływach Wisły – podaje w środę IMGW-PIB. W Małopolsce obowiązuje 3, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego dla zlewni Soły, Skawy, Raby, Dunajca i Ropy.

Przepływający przez Nowy Sącz Dunajec w środę w południe znajdował się w strefie stanów średnich wody i wynosił 138 cm (stan ostrzegawczy dla Dunajca to 250 cm). Rzeka Kamienica o godz. 12:00 była w strefie stanów wysokich z poziomem 147 cm (stan ostrzegawczy wynosi 200 cm).

Bieżącą sytuację na sądeckich rzekach możecie śledzić na naszym profilu w serwisie Twitter.

(JO)

Reklama