Strona główna Wiadomości

W Sądeckim Hospicjum otwarto oddział dla przewlekle chorych

Reklama

W Sądeckim Hospicjum przy ul. Nawojowskiej otwarto Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla przewlekle chorych. Oddział był gotowy już w połowie 2015 roku, ale Sądeckie Hospicjum na jego prowadzenie nie dostało kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia i środki na uruchomienie musiało samo wygospodarować.

– Uruchomienie oddziału udało się nam dzięki pozyskaniu troszkę większego kontraktu na opiekę hospicyjną. To pozwoli nam rozłożyć koszty na jeden i drugi oddział. Częściowo będzie też odpłatność na nowym oddziale w wysokości 35 złotych za dobę – mówi Mieczysław Kaczwiński, dyrektor Sądeckiego Hospicjum.

Jak informują władze Sądeckiego Hospicjum, do ZOL będą przyjmowane osoby wymagające długoterminowej opieki pielęgniarskiej, lekarskiej, jak i rehabilitacyjnej. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w najbliższych dniach. Opiekę znajdzie tam 16 osób po wylewach czy urazach kręgosłupa czyli takich, które nie są w stanie, z powodu choroby, same funkcjonować.

Brak kontraktu z NFZ powoduje, że prowadzące placówkę Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Sądeckie Hospicjum” na działalność nowego oddziału będzie musiało znaleźć 75 tysięcy złotych miesięcznie. Według zapowiedzi, pieniądze pochodzić będą głównie z podatkowego odpisu 1%, zbiórki Pola Nadziei oraz akcji Ziarnko Gorczycy.

Sądeckie Hospicjum działa przy ul. Nawojowskiej od 2012. Zbudowano je i wyposażono dzięki darczyńcom oraz środkom unijnym na działce przekazanej nieodpłatnie przez Miasto. W 2015 roku, po pięciomiesięcznych pracach, w nieużywanych do tego czasu pomieszczeniach na pierwszym piętrze budynku, powstał oddział dla przewlekle chorych (ZOL).  Adaptacja pomieszczeń dla potrzeb oddziału i rozbudowa budynku kosztowała ponad 1,1 mln złotych, z czego ponad 967 tys. złotych było to dofinansowanie unijne, jakie Towarzystwo Przyjaciół Sądeckie Hospicjum uzyskało w ramach projektu, który został złożony do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 – 2013.

Sądeckie Hospicjum otwarcie ZOL
Przecięcia wstęgi 2 stycznia 2016 dokonali: Bożena Jawor – Przewodnicząca RM Nowego Sącza, Dominika Kroczek – wiceprezes TPCh “Sądeckie Hospicjum”, Joanna Mierzwińska – wicedyrektor Sądeckiego Hospicjum d.s.medycznych, Wojciech Piech zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza, Leszek Zegzda prezes zarządu TPCh “Sądeckie Hospicjum”, Marek Surowiak przewodniczący komisji rewizyjnej TPCh “Sądeckie Hospicjum”. Oddział poświęcił ksiądz Józef Wojnicki. Fot. JO / Twój Sącz

(JO)