Strona główna Wiadomości

Pałac Młodzieży do remontu, byłe BWA dla dzieci

bwa
Lokal po BWA przy Jagiellońskiej od trzech lat stoi pusty. Fot. JM / Twój Sącz

Już w październiku ma się rozpocząć remont Pałacu Młodzieży. Część zajęć ma zostać przeniesiona do niezagospodarowanych od lat pomieszczeń po Biurze Wystaw Artystycznych na rogu Szwedzkiej i Jagiellońskiej.

Jeszcze we wrześniu powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na przebudowę wraz z termomodernizacją budynku Pałacu Młodzieży przy sądeckim Rynku. Miasto zamierza wydać na ten cel około 5 milionów złotych.

Zakrojone na dużą skalę prace mają zakończyć się w styczniu 2016 roku. Do tego czasu wiele spośród ponad trzech tysięcy dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia do Pałacu Młodzieży będzie musiało przenieść się do innych pomieszczeń w miejskich placówkach.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy część wychowanków Pałacu Młodzieży będzie miała zajęcia w niewykorzystanych od lat pomieszczeniach po BWA przy ul. Jagiellońskiej. Tym samym miasto po raz kolejny odsuwa od siebie problem komercyjnego zagospodarowania atrakcyjnego lokalu przy reprezentacyjnym deptaku Nowego Sącza.

Małopolskie BWA wyprowadziło się z tego lokalu z końcem 2010 roku. W 2011 roku, przy przeprowadzeniu nieudanego przetargu niespodziewanie okazało się, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wyklucza prowadzenie w lokalu np. działalności gastronomicznej. Urzędnicy zapowiedzieli wówczas przeprowadzenie zmian aby korzystnie wynająć atrakcyjny lokal (w jego części w międzyczasie urządzono Centrum Informacji Turystycznej). – Uchwalenie zmiany planu poszerzy zakres ustalonych w planie funkcji terenów, co stworzy większe możliwości inwestycyjne, a tym samym rozszerzy zakres usług dla mieszkańców i turystów oraz przyczyni się do ożywienia Śródmieścia – mówiła nam jeszcze kilka miesięcy temu rzeczniczka prezydenta Nowego Sącza.

Jednak do dziś zmian w planie zagospodarowania dla tego terenu nie przeprowadzono. Według ostrożnych szacunków miasto na niewynajmowaniu lokalu traci co najmniej 100 tysięcy złotych rocznie.

Więcej o niewykorzystanym do tej pory lokalu w tekście Zmarnowane trzy lata. Polecamy także tekst o historii Kamienicy Pod Jagiełłą.

(z)

Reklama