Strona główna Wiadomości

Palma na Rynku już stoi

Reklama

W środę na Rynku stanęła tradycyjna palma wielkanocna. Ma 26 metrów wysokości.

– Symbol zbliżających się świąt zdobi ponad 4 tysiące kwiatów, 650 m wstążki. Do jej wykonania użyto 250 kg wikliny, bazi, gałązek sosnowych i palmowych. Prace przy wykonywaniu i zdobieniu palmy trwały kilkanaście dni. Wykonali ją Krzysztof Golonka, Andrzej Śliwa z Lipnicy Wielkiej oraz Firma EKO – DUO s.c. – poinformował Urząd Miasta Nowego Sącza.

Od poświęcenia palmy na Rynku (o godz. 10.15 29 marca) rozpoczną się główne uroczystości Niedzieli Palmowej w bazylice św. Małgorzaty. Pod bazyliką odbędzie się też tradycyjny konkurs na najładniejszą palmę.

Także w Niedzielę Palmową, po Mszy św. w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła w Sądeckim Parku Etnograficznym i uroczystej procesji z figurą Chrystusa na osiołku także odbędzie się konkurs tradycyjnych palm wielkanocnych (około godz. 10) organizowany przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

palma na rynku
Palma na nowosądeckim Rynku. Fot. TK / Twój Sącz

Za Wikipedią: Palma wielkanocna – lub zastępująca ją gałązka wierzbowa – tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, obchodzona jest przez chrześcijan Niedziela Palmowa, z którą w Kościele katolickim wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.

(iw)

Reklama