Strona główna Kultura i imprezy

Pannonica nie tylko muzyka: Folkowa wioska w Barciach nad Popradem

warsztaty na Pannonica Festival
Warsztaty na Festiwalu Pannonica. Fot. EZ / Twój Sącz

Lemon Bucket Orkestra, czyli bałkański ogień w Beskidzie Sądeckim prosto z Kanady, a na dobranoc kino pod gwiazdami i relaksacyjna sesja z gongami – takie połączenie tylko na Pannonica Folk Festiwal.

Wioska festiwalowa w Barcicach tętni życiem od rana do wieczora. Wczoraj ruszyła trzecia edycja Pannonica Folk Festival. Od czwartku do niedzieli towarzyszą jej ciekawe warsztaty, spotkania i projekcje filmowe. Każdego dnia o 10 rozpoczynają się animacje dla najmłodszych festiwalowiczów. Warsztaty zabawkarskie i żywej architektury, opowieści podróżnicze i wykłady o historii regionu. W Barciach jest twórczo i smakowicie. Do spróbowania miejscowe przysmaki i kuchnia z różnych zakątków Bałkanów. Pogoda sprzyja , a wioska festiwalowe powiększa się z każdą godziną. Przybywają fani południowego folku z całej Polski.

Już za chwilę na popradzkiej łące wystąpi polsko-bułgarska-czeska grupa Sarakina, łącząca elementy bałkańskiego folku z jazzem. Po niej na scenie namieszają Bubliczki, czyli siedmiu młodych z Kaszub. Grupa hulaszczo-muzyczną – jak sami siebie nazywają – zmiesza bałkańską energię z cygańskim Skotanem i kaszubską treścią. Na zakończenie wieczoru nie lada zestawienie, czyli muzyka bałkańska z Toronto. Kanadyjska grupa Lemon Bucket Orkiestra przedstawi wybuchowy miks brzmień bałkańskich, klezmerskich z elementami punku.

– Zderzenie z kulturą południa budzi nasze przygaszone emocje. Chcemy na festiwalu wydobyć je z pomocą tego południowego świata – mówi Wojciech Knapik, dyrektor festiwalu. I to się udaje od trzech lat w Barciach. Słowiański żywioł muzyczny w scenerii Beskidu Sądeckiego tworzy niepowtarzalną atmosferę.

pannonica12
Publiczność pierwszego dnia Festiwalu. Fot. EZ / Twój Sącz

– Pannonica to świetny festiwal, któremu towarzyszą bardzo pozytywne emocje. Jako mieszkanka Barcic jestem z tego niesamowicie dumna – mówi Anna Rejowska Gumulak, która poprowadzi warsztaty artystyczne. Pod jej kierunkiem festiwalowicze będą robić Ekopamiątki jutro o godzinie 14.
– Propozycje warsztatowe są bogate. Zapraszamy do nauki śpiewu alikwotowego, czyli dwoma głosami jednocześnie.

Warsztaty antydyskryminacyjne „Nie bój się Cygana’’ są dla nas szczególnie ważne, chcemy przypomnieć o wielokulturowej tradycji regionu, dziś niestety mamy wielką lekcję do odrobienia w temacie tolerancji – dodaje Wojciech Knapik. Festiwal Pannonica prowadzą jego współorganizatorzy: dziennikarka Urszula Nowak, gospodyni audycji Balkanera w Radiu Alfa i Piotr Trybalski – podróżnik i dziennikarz.

(EZ)

Reklama