Strona główna Wiadomości

Parking “pod Panoramą”: Prezydent zmienił koncepcję. 90 minut za darmo dla KN, ale dla wszystkich trzykrotnie drożej niż do tej pory

Reklama
parking za darmo dla KN
Fot. UMNS

Dwa tygodnie po informacji, że postój na parkingu pod restauracją Panorama będzie kosztował tak jak do tej pory, prezydent Nowego Sącza poinformował, że mieszkańcy za pierwsze 90 minut nie będą płacić. Potem jednak zapłacą 3,20 zł za godzinę czyli trzykrotnie drożej, niż dotychczas.

We wtorek otwarto parking przy ul. Romanowskiego. – Wreszcie możemy skończyć w naszym mieście z mówieniem, że nie da się czegoś zrobić. Udało się wybudować parking na 86 miejsc parkingowych, na którym będzie obowiązywać Karta Nowosądeczanina. Od dnia dzisiejszego szczęśliwi posiadacze samochodów, których numer rejestracyjny to KN, będą mogli parkować 90 minut za darmo – mówił dziennikarzom prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

– Przez pierwsze tygodnie parking będą obsługiwały osoby, które dla pojazdów zarejestrowanych w Nowym Sączu będą wystawiały specjalne darmowe bilety na czas 90 minut. W momencie przekroczenia tego czasu zostanie naliczona opłata za każdą rozpoczętą godzinę. Od 1 września zostanie zamontowany parkometr, który po wpisaniu numeru rejestracyjnego będzie wydawał darmowe bilety – wyjaśniła Prezes Sądeckiej Infrastruktury Miejskiej Anna Bednarczyk-Maśko.

Oznacza to zmianę wcześniejszej koncepcji. Dwa tygodnie Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza w imieniu prezydenta informowało, że “po oddaniu do użytku, na parkingu ”Pod Panoramą” będą pobierane takie same opłaty i w taki sam sposób jak przed rozpoczęciem modernizacji”.

Wprowadzenie 1,5-godzinnego, bezpłatnego postoju dla mieszkańców miasta to prawdopodobnie reakcja na krytykę, która spotkała prezydenta po braku realizacji wyborczej obietnicy o “bezpłatnych parkingach” dla sądeczan. Potem zmodyfikowano tę deklarację, zawężając ją do “nowych” obiektów i to dopiero po wprowadzeniu w życie Karty Nowosądeczanina.

Jednak “darmowe” 90 minut za postój przy ul. Romanowskiego w rzeczywistości oznacza znaczącą podwyżkę za parkowanie i to dla wszystkich posiadaczy aut. Wydłużono czas pobierania opłat (od poniedziałku do piątku od godz. 6:00 do 20:00, wcześniej było to 7:00 – 16:00). Za postój zapłacimy również w soboty od 7:00 do 15:00 (przed remontem w soboty się nie płaciło). Co więcej, każda rozpoczęta godzina kosztuje teraz 3,20 zł (za auta z rejestracjami innymi niż KN opłata od początku, KN – po 90 minutach). Godzina postoju przed remontem kosztowała 1 zł.

Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, “inwestycja polegała na budowie miejsc postojowych dla samochodów osobowych wraz z jezdniami manewrowymi. Przebudowie były także poddane chodniki oraz schody prowadzące do parkingu i wykonano nowe oświetlenie.
Od zachodniej strony parkingu (od strony rzeki Dunajec) umocniono skarpę koszami siatkowo – kamiennymi, przykryto je ziemią i obsianio trawą. Inwestycja swym zakresem obejmowała również przebudowę dotychczasowego odwodnienia parkingu. W ramach zadania zmianie uległy kierunki spływu i sposób odprowadzenia wód opadowych do odbiornika, natomiast sam odbiornik został oczyszczony i wyremontowany. Ponadto w ramach inwestycji przebudowano zjazd publiczny, przesunięto istniejące oświetlenie poza krawędź projektowanych miejsc postojowych, a także usunięto i nasadzono nowe drzewa i krzewy. Do 7 września bieżącego roku z nowego parkingu zostanie także wykonany dojazd do ścieżki rowerowej EuroVelo”.

Po lewej aktualny cennik parkingu pod restauracją Panorama, po prawej cennik wcześniejszy. Fot. UMNS / TK / Twój Sącz

(JO)

Reklama