Strona główna Wiadomości

Parking „pod Panoramą” przejdzie remont za 1,14 mln zł. Potem postój dalej będzie płatny

parking pod Panoramą Nowy Sącz
Fot. UMNS

3 czerwca zostanie zamknięty parking przy ul. Romanowskiego, poniżej restauracji Panorama. W ciągu dwóch miesięcy ma w jego miejsce powstać nowy parking z 86 miejscami postojowymi. Mimo wcześniejszych deklaracji prezydenta miasta, że nowe parkingi w Nowym Sączu będą dla mieszkańców bezpłatne, to jednak za postój nad Dunajcem na razie dalej trzeba będzie płacić.

Prace za 1,14 mln zł brutto wykona PBU Zibud z Kamienicy, które jako jedyne zgłosiło się do przetargu. Według umowy powinny zakończyć się 31 lipca br.

– Wykonanych zostanie 86. miejsc postojowych, w tym miejsca dla samochodów osób niepełnosprawnych. Teren zostanie uporządkowany i zagospodarowany tak, aby maksymalnie wykorzystać jego powierzchnię pod parking – mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu Adam Konicki.

Zagospodarowane zostanie również otoczenie parkingu – chodniki i schody do niego prowadzące. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie. Od strony Dunajca  zaplanowano umocnienie skarpy. – Ponadto w ramach planowanej inwestycji zaprojektowano przebudowę zjazdu publicznego, przesunięcie istniejącego oświetlenia poza krawędź projektowanych miejsc postojowych, a także usunięcie i nasadzenie drzew oraz krzewów – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Przyszła organizacja ruchu na nowym parkingu. Fot. dokumentacja przetargowa Inwestora

Parking „pod Panoramą” był jednym z najpopularniejszych miejsc parkowania w mieście szczególnie w okresie, kiedy był darmowy (czyli do końca grudnia 2015 roku). Od stycznia 2016 trzeba było tu płacić 1 zł za godzinę postoju.

Urzędujący od zeszłego roku prezydent Ludomir Handzel już w kampanii wyborczej obiecywał wprowadzenie darmowych parkingów dla mieszkańców. Na początku br. uściślił, że darmowy postój dotyczyć będzie jedynie „nowych” parkingów.

Mimo, że Miasto przedstawia inwestycję przy ul. Romanowskiego jako budowę nowego parkingu, to jak udało nam się ustalić, w tym roku trzeba będzie tam dalej płacić za postój. Może to się zmienić dopiero w 2020 roku, kiedy powinna zostać wprowadzona Karta Nowosądeczanina – jeden ze sztandarowych pomysłów Ludomira Handzla i jego Koalicji Nowosądeckiej. Według źródeł zbliżonych do prezydenta miasta, w przyszłym roku posiadacze karty mieliby możliwość bezpłatnego postoju w wybranych miejscach (w tym pod restauracją Panorama) prawdopodobnie przez pierwsze dwie godziny parkowania.

(JO)