Strona główna Wiadomości

Partia Razem przeciwko współpracy miasta z lichwiarzami

Reklama
lichwobus
Fot. materiały Partii Razem

Nowosądeckie koło Partii Razem skierowało do prezydenta Ryszarda Nowaka petycję w sprawie podjęcia działań uniemożliwiających współpracę miasta z firmami parabankowymi. Miasto na to – nie współpracujemy.

– Po ulicach miasta Nowy Sącz porusza się autobus miejski oklejony reklamą firmy oferującej chwilówki, której siedziba mieści się najprawdopodobniej w miejskim lokalu. Zwracamy się o podjęcie działań uniemożliwiających współpracę urzędu miasta Nowego Sącza, miejskich jednostek organizacyjnych oraz spółek miejskich z podmiotami nie działającymi w oparciu o reguły Prawa bankowego, oferującymi usługi i produkty finansowe podobne do usług bankowych (tzw. parabanki) oraz z instytucjami pożyczkowymi – tłumaczy Szczepan Garstka z Partii Razem.

Według przedstawicieli Razem, którzy wystąpili do prezydenta z petycją w tej sprawie (tutaj jej pełna treść), miasto powinno wprowadzić zakaz udostępniania nośników reklamowych (będących w dyspozycji miejskich jednostek) dla firm pożyczkowych oraz zakazać „najmu lokali użytkowych stanowiących własność, współwłasność lub będących w użytkowaniu wieczystym miasta Nowy Sącz na prowadzenie działalności ww. podmiotów”.

– Państwo i samorządy powinny stać na straży interesu publicznego i wyznaczać dobre praktyki, które mógłby naśladować sektor prywatny. Sytuacja, w której spółki miejskie, gmina i miejskie jednostki organizacyjne, ignorując zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego i Komitetu Stabilności Finansowej, udostępniają przestrzeń reklamową parabankom i firmom lichwiarskim i nie widzą potrzeby uniemożliwienia im prowadzenia działalności w lokalach miejskich, jest oburzająca – twierdzą przedstawiciele Partii Razem.

Tymczasem władze miasta uważają, że sprawy nie ma.  – W żadnym z lokali miejskich nie jest prowadzona tego typu działalność – podkreśla w jednozdaniowym stanowisku Renata Stawiarska z Urzędu Miasta Nowego Sącza. Po komentarz w sprawie reklam na autobusie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego odsyła do prezesa firmy.

– W przypadku podmiotów działających legalnie, ingerować w treść reklam nie możemy – stwierdził Andrzej Górski, prezes MPK, w wypowiedzi dla portalu Sadeczanin.info

(JO)

Reklama