Strona główna Kultura i imprezy

Patriotyczny Piknik w Miasteczku Galicyjskim

Fundacja Żyj Aktywnie, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział Nowy Sącz, przy wsparciu Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Sądecczyzny, tych dużych i małych, 15 sierpnia 2018 r. do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu na ulicę Lwowską 226 na Patriotyczny Piknik Rodzinny.

Jest to już 7 edycja pikniku, który się zawsze odbywa w ramach Święta Wojska Polskiego. W związku z tym w tym dniu Miasteczko Galicyjskie zapełni się wojskiem wszelakim. Odbędzie się pokaz statyczny oraz prezentacja sprzętu wojskowego w wykonaniu żołnierzy 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. J. Kustronia z Rzeszowa.

Warto nadmienić, że już sam patron batalionu jest wspaniały, gdyż związany z Nowym Sączem, gdzie spędził swoją młodość i dorastał. W czasie I Wojny Światowej wstąpił do Legionów Polskich i u boku Józefa Piłsudskiego walczył w wielu bitwach. Zasłużył się także w wojnie polsko – bolszewickiej i w kampanii wrześniowej 1939 r. Aktualnie 1 Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa kontynuuje tradycje 1 Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza, który to stacjonował niegdyś w obecnych koszarach KOSG.

Historia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza sięga roku 1918 kiedy to pułk powstał i się formował tuż po zakończeniu I Wojny Światowej, dlatego też podczas pikniku zaprezentuje się Grupa Rekonstrukcyjna Komisji Wojskowości Polskiego Towarzystwa Historycznego w umundurowaniu Legionów Polskich przygotowując żywą dioramę historyczną i nawiązując w ten sposób do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zostanie także zaprezentowany polowy szpital wojskowy, lazaret wraz z wyposażeniem oraz okolicznościowa wystawa militariów z tego okresu. Będzie też możliwość oddania salwy honorowej ku chwale ojczyzny z amunicji hukowej z oryginalnego karabinu Legionów Polskich typu Mannlicher wz. 1895.

1 Pułk Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza brał też udział w kampanii wrześniowej 1939 r. w związku z tym nawiązując do tych wydarzeń zostanie też zaprezentowana jeżdżąca replika polskiej tankietki TKS, której właścicielem jest Marek Janczak, wójt gminy Łabowa.

Ponadto będzie można porównać umundurowanie, wyposażenie, uzbrojenie oraz sprzęt wojskowy ten z 1918 r. i 2018 r. jak na przestrzeni 100 lat zmieniło się rzemiosło sztuki wojennej. W roku 1918 Polska wreszcie odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli, jak to wyglądało wtedy z perspektywy Nowego Sącza opowie Jarosław Jakubowski z Polskiego Towarzystwa Historycznego podczas wykładu pt. „Nowy Sącz na drodze do NIEPODLEGŁOŚCI 1918”. Podczas wykładu odbędzie się również promocja książki pt. „Legioniści w Nowym Sączu w latach 1914 – 1917” wydanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne, przy wsparciu finansowym uzyskanym ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, jest to reprint książki z 1917 r. Dla pierwszych 100 osób które przyjdą na wykład przygotowaliśmy egzemplarz książki w prezencie.

Podczas pikniku swoje stoisko militarne zaprezentuje również Związek Strzelecki „Strzelec” z Nowego Sącza, do którego należy duża część młodego pokolenia sądeczan, którzy poznają podstawy służby wojskowej.

Również podczas pikniku odbędą się zawody strażackie z nagrodami dla dzieci oraz prezentacja akcji ratunkowej w wykonaniu Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Sącza.

Oczywiście podczas całego pikniku będzie można się degustować wojskową grochówką oraz skosztować pieczonego prosiaka prosto z rusztu, a muzycznie piknik uświetni występ Zespołu Pieśni i Tańca Świniarsko. Liczne stoiska ze starociami i rękodziełem wzbogacą bardzo klimatyczne miejsce jakim jest Miasteczko Galicyjskie.

Dlatego już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich sądeczan oraz Gości nas odwiedzających do wspólnego świętowania Święta Wojska Polskiego, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie w programie. Piknik jest realizowany w ramach projektu „Mecenat Małopolski” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

tekst przygotował Paweł Terebka

patriotyczny piknik rodzinny w Nowym Sączu

Reklama