Strona główna Wiadomości

Pazganowie sprzedają Konspol światowemu koncernowi Cargill

Cargill Konspol
Siedziba Konspol Holding w Nowym Sączu przy ul. Grottgera. Fot. TK / Twój Sącz

Spółka Cargill zawarła umowę nabycia udziałów spółki Konspol, jednego z wiodących polskich producentów i przetwórców mięsa drobiowego, oferującego konsumentom szereg produktów spożywczych: od wędlin aż po chłodzone lub mrożone dania gotowe – poinformowało w piątek londyńskie biuro koncernu Cargill. – Jestem przekonany, że daje to najlepszą gwarancję przyszłości Konspolu, firmy którą wraz ze swoją rodziną rozwijałem przez prawie 40 lat – mówi Kazimierz Pazgan, założyciel firmy Konspol.

Zgodnie z umową, która podlega zatwierdzeniu przez organy administracji publicznej, Cargill nabędzie majątek spółki Konspol w Polsce, jak również pełen asortyment jej produktów, w tym marki własne oraz prywatne. Cargill pozyska również nową bazę klientów i dostawców – czytamy w komunikacie spółki Cargill.

Nabycie spółki umożliwi firmie Cargill zwiększenie zdolności produkcyjnych w Europie oraz zbliży Cargill do obecnych klientów, aby oferować im rozszerzony portfel produktów z mięsa drobiowego. Po sfinalizowaniu transakcji Cargill zamierza kontynuować dynamiczny rozwój firmy Konspol, aby zapewnić jej dalsze sukcesy – podkreśla spółka.

– Firma Konspol stawia na wysoką jakość produktów oraz innowacyjność – wartości, które są ważne także dla firmy Cargill. Dzięki połączeniu będziemy mogli lepiej spełniać oczekiwania naszych klientów dzięki bardziej zróżnicowanej ofercie produktów. Konspol to silna i uznana marka drobiarska, a jej produkty wybierane są przez firmy gastronomiczne z całej Polski – uważa Chris Langholz, Prezydent Cargill Global Poultry.

– Cargill jest firmą z ogromnymi osiągnięciami i globalnym zasięgiem. Podobnie jak Konspol, jest to firma rodzinna, która podziela nasze wartości. Jestem przekonany, że daje to najlepszą gwarancję przyszłości Konspolu, firmy którą wraz ze swoją rodziną rozwijałem przez prawie 40 lat – mówi Kazimierz Pazgan, założyciel firmy Konspol.

Koncern Cargill z główną siedzibę w Minneapolis (USA) zatrudnia 155 tysięcy pracowników w 70 krajach świata i oferuje klientom na całym świecie usługi i produkty spożywcze, rolne, finansowe i przemysłowe. W 14 krajach Europy działa na rynku produktów z mięsa drobiowego. W Polsce Cargill zatrudnia około 1700 osób w 22 oddziałach. Firma posiada 19 wytwórni pasz, wytwórnię premiksów oraz zakład produkcji syropów skrobiowych i surowego etanolu.

Konspol zatrudnia w Polsce ponad 1700 osób. Firma posiada własną mieszalnię pasz, pięć ferm brojlerów oraz dwa kompleksy przetwórstwa drobiu. Pierwszy zakład powstał w 1982 roku w Nowym Sączu.Teraz Grupa Konspol to Pasz Konspol, Konspol Bis, Trans Konspol oraz Konspol Holding.

Firmę założył Kazimierz Pagzan (od 2014 roku Honorowy Obywatel Nowego Sącza). Od kilku lat firmą kieruje syn Pazgana, Konrad. Wraz z siostrą Magdaleną mają większość udziałów w firmie. Majątek rodzeństwa jest szacowany na niemal miliard złotych – mniej więcej tyle też wynoszą roczne obroty grupy Konspol.

(JO)

Reklama