Strona główna Wiadomości

Petycja w sprawie nazwy ronda na Helenie. Otrzyma imię Zbigniewa Szkarłata?

Reklama
czy będzie tu rondo Zbigniewa Szkarłata
Nowe rondo na ul. Krakowskiej na osiedlu Helena. Fot. TK / Twój Sącz

Sądeckie Duszpasterstwo Świata Pracy wspierane m.in. przez parlamentarzystów wystosowało petycję do Rady Miasta w sprawie nadania nazwy nowemu rondu na osiedlu Helena imienia Zbigniewa Szkarłata.

Sygnatariusze przypominają, że Zbigniew Szkarłat (1944 – 1986) był aktywnym działaczem NSZZ “Solidarność” od 1980 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w pomoc dla internowanych i uwięzionych oraz wydawał podziemne “Wiadomości nowosądeckie” za co został aresztowany. W lutym 1986 roku został pobity przez tzw. nieznanych sprawców; zmarł kilka dni później nie odzyskawszy przytomności. Pogrzeb Zbigniewa Szkarłata przerodził się w manifestację ówczesnych środowisk opozycyjnych. Okoliczności śmierci działacza “S” do tej pory nie są wyjaśnione.

– Dzięki swojej moralnej postawie moralnej był wzorem dla swoich kolegów ze związku. W naszej opinii postać Zbigniewa Szkarłata jest godna upamiętnienia w ten właśnie sposób – czytamy w petycji skierowanej do Rady Miasta Nowego Sącza przez Piotra Masłowskiego z Duszpasterstwa Świata Pracy przy Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Pod petycją podpisali się także m.in. posłowie PiS Arkadiusz Mularczyk i Andrzej Duda, kierownik sądeckiego oddziału NSZZ “S” Krzysztof Kotowicz, były przywódca sądeckiej “S” Andrzej Szkaradek, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, proboszcz parafii św. Kazimierza Jan Siedlarz oraz dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek.

Propozycja nazwy dla ronda u zbiegu ulic Krakowskiej, Starowiejskiej i Dunajcowej to nie pierwszy wniosek tego środowiska w sprawie nazewnictwa w mieście. Rok temu w większości te same osoby wystosowały petycję w sprawie nadania powstającemu wówczas rondu u zbiegu Bulwaru Narwiku i ulic: Tarnowskiej, Piotra Skargi i Legionów nazwy Rondo Księdza Infułata Władysława Lesiaka. Sprawa zakończyła się przyjęciem przez Radę Miasta Nowego Sącza w październiku 2018 roku właśnie tej propozycji.

Rondo pod zamkiem otrzyma imię księdza Władysława Lesiaka

Od niedawna nową nazwę ma również rondo u zbiegu Bulwaru Narwiku i ulic: Kilińskiego, Krańcowej i Młyńskiej. Powszechnie nazywane “pod szpitalem” formalnie nosiło nazwę Obrońców Pokoju. W lutym br. Rada Miasta Nowego Sącza zdecydowała, że otrzyma nazwę Rondo Sadeckich Żołnierzy Wyklętych.

(JO)

Reklama