Strona główna Wiadomości

Pieniądze są. Obwodnicy nie ma

obwodnica_3.JPG _d
Rok 2009: wójt Chełmca, starosta nowosądecki, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, wójt Podegrodzia: obwodnicę zachodnią będziemy mieć w 2014 roku. Fot. malopolskie.pl

Zamiast rozpoczęcia budowy tak zwanej obwodnicy zachodniej Nowego Sącza  mamy nieustanną wymianę zdań i wieloletnie opóźnienie. Gmina Chełmiec: „okradają nas”, starostwo: „nie ma obaw”, prezydent: „już dawno nas okradli”. Tylko Urząd Marszałkowski na razie milczy.

W ubiegłym tygodniu na oficjalnej stronie internetowej gminy Chełmiec ukazał się tekst zawierający szereg pytań w sprawie finansowania tzw. obwodnicy zachodniej (czyli połączenia Brzeznej i istniejących już obwodnic Starego Sącza i Podegrodzia z Biczycami Dolnymi a docelowo z budowaną obecnie obwodnicą północną Nowego Sącza). Budowa obwodnicy zachodniej od lat, mimo przyznania dotacji w wysokości około 13 mln euro, nie może się rozpocząć. Powodem są spory formalne i skargi niektórych mieszkańców którzy nie zgadzają się z zaplanowanym przebiegiem trasy.

Gmina Chełmiec pyta, co stało się ze środkami przyznanymi na budowę obwodnicy (zapisanymi na lata 2007-2013 w budżetach województwa i starostwa) skoro sejmik województwa małopolskiego ponownie zaplanował dofinansowanie jej budowy w latach 2014 – 2020. Czy to oznacza, że inwestycja będzie podwójnie finansowana? – pytają z przekąsem w Chełmcu.

Władze Chełmca zwracają także uwagę, że subregion sądecki w najbliższych latach dostanie najmniejszą ilość środków unijnych na inwestycje drogowe w Małopolsce. Być może chodzi o to że Urząd Marszałkowski przeznaczył środki finansowe na obwodnicę Nowego Sącza, która jak się okaże za kolejnych 7 lat, nie będzie mogła być wykonana z różnych przyczyn, i po raz kolejny subregion sądecki zostanie „okradziony” z środków europejskich – czytamy na stronie internetowej Chełmca.

Poprosiliśmy o komentarz do wątpliwości władz Chełmca m.in. przedstawicieli urzędu marszałkowskiego – przez pięć dni nie doczekaliśmy się odpowiedzi.

Po kilku dniach otrzymaliśmy oświadczenie starosty nowosądeckiego Jana Golonki. Wynika z niego, że mimo kilku lat opóźnienia budowy („w związku z przedłużającymi się procedurami formalnymi”) nie ma powodów do niepokoju.  Jeżeli Powiat Nowosądecki nie uzyska decyzji środowiskowej na budowę obwodnicy  zachodniej Nowego Sącza do września 2014 r., Zarząd Województwa Małopolskiego, w uzgodnieniu z Zarządem Powiatu Nowosądeckiego, podejmie decyzję co do dalszego procedowania budowy obwodnicy. Rozważona zostanie możliwość wykorzystania istniejących środków na inne zadania i zapewnienie finansowania inwestycji ze środków pochodzących z programowania 2014 – 2020. Dotyczy to zarówno budowy obwodnicy zachodniej, jak i brakującego odcinka między obwodnicą zachodnią Nowego Sącza, a północną tj. obwodnicą Chełmca – pisze starosta Jan Golonka.

Starosta podkreśla, że nie ma obawy że „subregion sądecki zostanie okradziony ze środków europejskich” ani nie ma mowy o podwójnym finansowaniu tej inwestycji.

Jeszcze inaczej na sprawę patrzy prezydent Nowego Sącza. Prezydent Ryszard Nowak już od dłuższego czasu przypomina, że Nowemu Sączowi „ukradziono” 13 mln euro. Pozbawiono prezydenta Miasta decydowania na co przeznaczyć tę kwotę (co nie miało miejsca w przypadku Tarnowa i Krakowa). W związku z powyższym wszelkie pytania o finansowanie obwodnicy zachodniej należy kierować do tych „co uratowali 13 mln euro” czyli Leszka Zegzdy, Jana Golonki i Bernarda Stawiarskiego – czytamy w odpowiedzi na prośbę naszego portalu o komentarz, przesłanej przez rzecznika prasowego prezydenta.

Z komunikatu prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego po spotkaniu Bernarda Stawiarskiego, Jana Golonki, Leszka Zegzdy  i Stanisława Łatki (na zdjęciu u góry) w sprawie współdziałania przy realizacji budowy obwodnicy zachodniej z dnia 1.10.2009 roku:

Obwodnica zachodnia Nowego Sącza będzie liczyć około 6 km. Pobiegnie od skrzyżowania z obwodnicą Starego Sącza i Podegrodzia w stronę północną do połączenia z obwodnicą północną Nowego Sącza. Ma być gotowa w 2014 roku.

(JO)

 

 

Reklama