Strona główna Wczoraj i dziś

Pierwotna siedziba apteki „Pod Gwiazdą”

Reklama
Apteki w Nowym Sączu Pod Gwiazdą
Pocztówka z początku XX wieku z Apteką Pod Gwiazdą. Fot. Archiwum prywatne / Twój Sącz

Nie wiadomo dokładnie kiedy otworzono pierwszą aptekę w Nowym Sączu, ale stało się to jeszcze w XVIII wieku. Była to c.k. Apteka Obwodowa zwana „Pod Czarnym Orłem” (od austriackiego godła). Nie wiemy także, w którym miejscu funkcjonowała na samym początku. Za to wielu starszych mieszkańców miasta pamięta ją mieszczącą się na parterze budynku przy narożniku ulic Jagiellońskiej i Lwowskiej. Funkcjonowała tam od momentu wybudowania okazałej kamienicy w 1901 roku do czasu likwidacji przez władzę ludową w 1951 roku po nacjonalizacji wszystkich aptek (tu więcej o budynku i tej aptece).

Drugą apteką w mieście była „Pod Białym Orłem”, otworzona w 1872 roku na rogu Rynku i ulicy Kościelnej (dzisiejsza Wyszyńskiego). Apteka przetrwała obie wojny i nacjonalizację, a zamknięto ją z powodów ekonomicznych bodaj w 2007 roku (tu więcej o części Rynku gdzie działała apteka).

I wreszcie otwarta jako trzecia aptek w Nowym Sączu, widoczna na pocztówce „Pod Gwiazdą”. Otwarta w 1904 roku z adresem Grodzka 2 (dzisiaj kamienica oznaczona jest jako Grodzka 1). Była prowadzona przez Marcina Gorzeckiego aż do jego śmierci w 1932 roku. Wtedy to jego spadkobiercy wydzierżawili lokal Janinie Jurackiej, która wkrótce przeniosła aptekę do budynku naprzeciwko, na rogu Grodzkiej i Kunegundy (tutaj to miejsce na pocztówce z lat 20. i nieco więcej o aptece „Pod Gwiazdą”).

(jm)

Niegdysiejsza siedziba apteki Pod Gwiazdą
Początek ulicy Grodzkiej, stan z lipca 2015. Fot. TK / Twój Sącz
Reklama