Pierwsi Niepodlegli: Władysław Świebocki

Warto pamiętać, że zwycięska Bitwa Warszawska nie zakończyła wojny z bolszewikami. Jeszcze przez kilka miesięcy na polach bitew tej wojny ginęło wielu obrońców Ojczyzny. Wśród nich był aktywny uczestnik akcji rozbrajania zaborców jesienią 1918 r. w Nowym Sączu, oficer artylerii Władysław Świebocki. Jako członek bohaterskiej „baterii śmierci”, 16 września 1920 r. stracił życie pod Dytiatynem, w bitwie nazwanej później „polskimi Termopilami”…

Zapraszam do obejrzenia krótkiej impresji, poświęconej temu bohaterowi.

Władysław Świebocki (ur. 13 czerwca 1893 w Starym Sączu – zm. 16 września 1920 pod Dytiatynem) Kapitan WP

Uczeń c.k. Gimnazjum I w Nowym Sączu i absolwent gimnazjum w Nowym Targu, student Wydziału Prawa UJ. Podczas I wojny światowej w oddziałach artylerii c. k. armii. Od września 1918 r. jako rekonwalescent przebywał w Nowym Sączu. 31 października 1918 r. wziął udział w antyaustriackim przewrocie wojskowym w sądeckim oddziale Milicji Wojskowej.

W Wojsku Polskim służył najpierw w 1 pułku strzelców podhalańskich w Nowym Sączu (od XI 1918 r. do III1919 r.), a następnie w 1. pułku artylerii górskiej w Nowym Targu. W sierpniu 1920 r. walczył w bitwie warszawskiej, m.in. pod Ossowem, następnie w Małopolsce Wschodniej. Tuż przed śmiercią, we wrześniu 1920, awansowany do stopnia kapitana.

Poległ wraz z żołnierzami i oficerami 4. baterii 1. pułku artylerii górskiej pod Dytiatynem k/Halicza podczas wielokrotnie ponawianych ataków 8 dywizji kawalerii „Czerwonych Kozaków”, która rozwścieczona oporem garstki polskich obrońców nie brała jeńców. Spoczywa w miejscu bitwy, wraz z wszystkimi poległymi na cmentarzu-mauzoleum (zniszczonym przez władze sowieckie po 1945 roku). Bateria, w której służył, nazwana została przez Marszałka Józefa Piłsudskiego „Baterią Śmierci”, a miejscowość gdzie rozegrała się bitwa „polskimi Termopilami”.

Został odznaczony pośmiertnie Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

Opracowanie biogramu: Jerzy Giza

Tekst i film powstały w ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli” zrealizowanego przy wsparciu finansowym Miasta Nowego Sącza. Jednym z partnerów projektu jest redakcja naszego portalu.