Strona główna Wczoraj i dziś

Pierwszy powojenny dworzec autobusowy

dworzec autobusowy Nowy Sącz lata 50. Skoda RO
Autobus Skoda RO na płycie nowosądeckiego rynku, lata 50. Fot. autor nieustalony / Twój Sącz

Witamy Państwa na pierwszym powojennym dworcu autobusowym w Nowym Sączu. Mamy lata 50. XX wieku, a na zdjęciu – pochodzącym z kolekcji portalu Twój Sącz i publikowanym prawdopodobnie po raz pierwszy – fragment tego dworca: ławka a na niej kilka pasażerek oraz latarnia i tablica „Rozkład jazdy”. No i oczywiście pan szofer oraz jego autobus. Maszyna sądeckiego PKS to – o ile dobrze zidentyfikowaliśmy – Skoda RO.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Nowym Sączu powstało w 1951 roku i pierwsze odjazdy odbywały się wprost z nowosądeckiego rynku, spod ratusza. W tym okresie zajezdnia PKS działała przy ul. Sienkiewicza. Autobusy odjeżdżały na wciąż jeszcze nieliczne krótsze lub nieco dłuższe trasy (łącznie około 40 par kursów dziennie) z centrum aż do 1959 roku, kiedy na placu Dąbrowskiego powstał istniejący do dziś dworzec.

I jeszcze druga, niepublikowana fotografia, wykonana przed frontem ratusza.

pierwszy powojenny dworzec autobusowy w Nowym Sączu Star N52
Star N52 przed ratuszem w Nowym Sączu. Fot. autor nieustalony / Twój Sącz

Tym razem widzimy autobus Star N52, nazywany podobno „stonką”. Mógł przewieźć 31 pasażerów. Autobus, montowany na podwoziu ciężarówki Star 20, był wytwarzany w  Sanockiej Fabryce Wagonów „Sanowag” w latach 1952 – 1957.

Przed frontem ratusza także był przystanek autobusowy, co widać doskonale na innych publikowanych w naszym „wczoraj i dziś” zdjęciach, m.in. Przystanek pod ratuszem oraz Centrum tętniące powiatowym życiem.

(jm)

Reklama