Strona główna Wiadomości

Piłsudski stanął w miejscu pomnika Armii Czerwonej

Reklama
pomnik Piłsudskiego staje na cokole w Nowym Sączu
Pomnik Piłsudskiego staje na cokole. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Pomnik Józefa Piłsudskiego na koniu zamontowano w piątek wieczorem na cokole zbudowanym w miejscu, gdzie do 2015 roku stał pomnik “wdzięczności” Armii Czerwonej. Uroczyste odsłonięcie monumentu Marszałka już w niedzielę 28 października.

Spiżowy pomnik powstał, według projektu gdańskiego rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza, w odlewni w Podłężu w powiecie wielickim. Stąd przetransportowano go do Nowego Sącza. Montażowi przyglądali się m.in prezydent miasta i członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego.

Ostatnie chwile przed zamontowaniem pomnika Marszałka na cokole. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Zbiórkę pieniędzy na pomnik prowadzono już od kilku lat. W ostatnim momencie okazało się, że zgromadzone do tej pory fundusze są niewystarczające. Rada Miasta 16 października br. przyjęła uchwałę „w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie kontynuacji inwestycji związanej z realizacją zadania pn. „Budowa pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego””. Dzięki dokumentowi Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota otrzymało dotację celową z budżetu miasta w wysokości 250 tys. zł „na dofinansowanie kontynuacji inwestycji” związanej z budową pomnika. Całość kosztów oszacowano na około 800 tys. zł.

W miejscu, gdzie stanął Marszałek na Kasztance, od 1945 roku stał pomnik „wdzięczności” Armii Czerwonej, zbudowany pod przymusem i na polecenie wojskowych władz radzieckich. Po przełomie w 1989 roku środowiska niepodległościowe i patriotyczne systematycznie domagały się likwidacji pomnika. Dopiero w 2013 roku podjęto decyzję o przeniesieniu prochów żołnierzy Armii Czerwonej spod pomnika przy al. Wolności na cmentarz komunalny i pochowaniu w kwaterze żołnierzy radzieckich.

W trakcie montażu pomnika Piłsudskiego spotkali się prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak (po prawej) i prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota i pierwszy przewodniczący komitetu budowy pomnika Tadeusz Nowak (zbieżność nazwisk przypadkowa). Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Ostatecznie, po kolejnych demonstracjach środowisk niepodległościowych i patriotycznych, w lipcu 2015 roku ekshumowano szczątki sześciu żołnierzy Armii Czerwonej pochowanych pod pomnikiem (w sierpniu pochowano ich w kwaterze żołnierzy radzieckich na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana). Dzień po ekshumacji rozpoczęto wyburzanie pomnika, który ostatecznie zniknął z krajobrazu Nowego Sącza 11 lipca 2015 roku.

Pomnik ku czci Armii Czerwonej na przełomie lat 50. i 60. W głębi II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej przy ul. Żeromskiego. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

W listopadzie 2017 Rada Miasta Nowego Sącza jednogłośnie przyjęła uchwałę „w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika”. Potem nieodpłatnie przekazano pod jego budowę miejską działkę przy zbiegu ul. Żeromskiego i Al. Wolności.

Uroczyste odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego zaplanowano na niedzielę 28 października. Uroczystość poprzedzi Msza św. w kościele św. Kazimierza (godz. 12:15). Po przemarszu na Al. Wolności, główny punkt uroczystości nastąpi około godz. 13:40.

(JO)