Strona główna Wiadomości

PKP Cargo skonsolidowane

Struktura_geograficzna_PKP_CARGO

Zarząd spółki PKP Cargo podjął ostateczną decyzję o konsolidacji zakładów spółki, w tym zakładu w Nowym Sączu. Zapewnił jednocześnie, „że nie ograniczy zatrudnienia w łączonych zakładach na stanowiskach odpowiedzialnych za podstawową działalność przewozową spółki”.

Wczoraj (5. maja) zarząd PKP Cargo w komunikacie potwierdził wcześniejsze plany utworzenia trzech nowych zakładów poprzez połączenie kilku dotychczasowych, w tym Zakładu Południowego w Nowym Sączu. W związku z tym pod nazwą Zakład Południowy PKP Cargo działać będzie teraz sądecki zakład i dotychczasowy Śląsko-Dąbrowski z siedzibą w Katowicach.

Istotą podjęcia decyzji o zmianie struktury PKP Cargo była chęć lepszego wykorzystania potencjału poszczególnych zakładów. W tym celu łączymy jednostki mniejsze z silniejszymi biznesowo, jednak nadal będziemy korzystać z doświadczenia pracowników Szczecina, Łodzi czy Nowego Sącza. Finalizacja procesu łączenia zakładów pozwoli naszej spółce w jeszcze większym stopniu wykorzystać jej potencjał. Chcąc pozostać firmą konkurencyjną na tak wymagającym rynku, jakim jest rynek towarowych przewozów, stale musimy optymalizować naszą działalność – mówi Adam Purwin, prezes zarządu PKP Cargo. – Rozwiązania, które sukcesywnie wdrażamy, w efekcie przekładają się na coraz lepszą jakość obsługi naszych klientów – dodaje.

Jak zapewniono w komunikacie, w związku z konsolidacją spółki nie będzie ograniczone zatrudnienie „w łączonych zakładach na stanowiskach odpowiedzialnych za podstawową działalność przewozową spółki”. – Ponad 90 proc. pracowników jest chronionych Paktem Gwarancji Pracowniczych, którego elementem są gwarancje zatrudnienia na okres przynajmniej 4 lat – tłumaczy spółka.

Według władz spółki, zmiany w strukturze spółki mają poprawić zarządzanie i przynieść kilkanaście milionów złotych oszczędności.

PKP Cargo to największy przewoźnik towarowy w Polsce, ma tu ponad połowę udziału w rynku i drugi, po Deutsche Bahn, w Unii Europejskiej. Od ubiegłego roku jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Zakład w Nowym Sączu zatrudniał do tej pory około 700 pracowników.

(edred)