Strona główna Twoje miasto

PKP PLK: Nowe wiadukty w Nowym Sączu i Ptaszkowej. Zastępcza komunikacja na odcinku Stróże – Krynica Zdrój

W Nowym Sączu rozpocznie się przebudowa wiaduktu przy ul. Zielonej
Rozpoczyna się remont wiaduktu przy ul. Zielonej i jezdni pod nim. Fot. TK / Twój Sącz

W maju w Ptaszkowej wiadukt „wjedzie” pod tory. W Nowym Sączu rozpocznie się przebudowa wiaduktu przy ul. Zielonej. To prace w ramach inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 66 mln zł na trasie Tarnów – Muszyna. Nowe obiekty zapewnią sprawniejsze przejazdy i wyższy poziom bezpieczeństwa na torach i na drogach.

13 maja rozpocznie się przebudowa wiaduktu kolejowego w Nowym Sączu przy ul. Zielonej. Będzie lepsza komunikacja kolejowa i drogowa. We wrześniu kierowcy poszerzoną jezdnią sprawniej i bezpieczniej przejadą pod torami. PLK wybudują nowe podpory i konstrukcje przęseł, przebudują tory i rozjazdy.

13 maja w drogę ruszy wiadukt w Ptaszkowej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże koleją w Beskidy, do Muszyny i Krynicy, będą także efektem przebudowy wiaduktu w Ptaszkowej. Stary obiekt zostanie wymieniony na trzykrotnie  szerszy z 4 m do 12. W połowie br., kierowcy płynnie przejadą pod torami, nie jednym lecz po dwóch pasach ruchu. Dla pieszych zaplanowano dwa wygodne chodniki po 2 m.

Wiadukt powstaje w technologii, która pozwala szybciej wykonać prace i zminimalizować ograniczenia komunikacyjne. 13 maja br. konstrukcja będzie nasuwana we właściwe miejsce przy wykorzystaniu siłowników hydraulicznych. Przygotowywano ją od lutego poza linią kolejową. Potężny wiadukt, ważący 2700 ton (1000 metrów sześciennych betonu, 260 ton stali) będzie miał do pokonania 45 metrów. Cała operacja obejmuje rozebranie nasypu kolejowego o wysokości 10 metrów, nasunięcie obiektu, wykonanie przepustu obok wiaduktu i odbudowę torów wraz z siecią trakcyjną.

Oprócz prac przy wiaduktach, od 11 maja na trasie Tarnów – Muszyna, między Ptaszkową a Kamionką Wielką rozpocznie się także wymiana 16 km torów. PLK zrealizują w bieżącym roku kolejne prace na trasie Tarnów – Muszyna, między Grybowem a Kamionką Wielką za 56 mln zł netto. Zgodnie z zawartymi wcześniej umowami, zarządca infrastruktury kolejowej przebudowuje również wiadukt w Ptaszkowej za blisko 6 mln zł.

Organizacja ruchu podczas przebudowy wiaduktu przy ul. Zielonej w Nowym Sączu 11 maja do 20 września br, dla pieszych będzie istniejące przejście obok wiaduktu, z ruchu zostanie wyłączona droga pod wiaduktem, kierowcy pojadą ustalonymi objazdami.

13 do 23 maja br. – zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Stróże – Krynica Zdrój. Będą prace na szlakach Nowy Sącz – Nowy Sącz Biegonice oraz Ptaszkowa – Kamionka Wielka.

Korzystne zmiany na trasie Tarnów – Muszyna

W 2018 r., pomiędzy Grybowem a Kamionką Wielką, zakończono prace za ok. 70 mln zł. Dzięki temu, do dyspozycji podróżnych są już wygodniejsze perony w Grybowie, Ptaszkowej i Mszalnicy, a pociągi jeżdżą zmodernizowanym torem. Zwiększył się poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Przedsięwzięcia realizowane są w ramach projektu za 300 mln zł netto: „Prace na linii kolejowej nr 96 na odcinku Tarnów – Muszyna”, zaplanowanego do 2023 r. Finansowane zapewnia budżet państwa. Efektem prac będzie ułatwienie dostępu do małopolskich atrakcji turystycznych na południu regionu.

tekst nadesłany przez Zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.