Strona główna Z kraju

PKW: Jak głosować, aby głos był ważny?

jak głosować w wyborach samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina jak głosować w zbliżających się wyborach samorządowych, aby nasz głos był ważny. 21 października w Nowym Sączu wybierać będziemy prezydenta miasta, radę miasta oraz radnych sejmiku wojewódzkiego, dostaniemy zatem trzy karty do głosowania. W ewentualnej drugiej turze wyborów prezydenta miasta (4 listopada) otrzymamy tylko jedną kartę do głosowania z dwoma nazwiskami.

Jak informuje PKW w głosowaniu na prezydenta miasta głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli postawimy znak „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata lub nie postawimy znaku „X” w żadnej kratce.

W wyborach do rady miasta głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Takie same zasady obowiązują w wyborach do sejmiku wojewódzkiego.

Przyczyną nieważności głosu jest postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce lub postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez gminną komisję wyborczą.

Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie.

W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku przy więcej niż jednym nazwisku jak i niepostawienie go w żadnej kratce będzie przyczyną uznania głosu za nieważny.

(edred), źródło: PKW