Strona główna Wczoraj i dziś

Plan miasta z końca lat 50.

Schematyczny plan miasta z końca lat 50. XX wieku załączony do przywoływanego już kilkakrotnie w tej rubryce Informatora Ziemi Sądeckiej (PTTK Oddział Beskid w Nowym Sączu 1960). Żeby nie psuć przyjemności odkrywania różnic w stosunku do dzisiejszych czasów najpierw mapka, a dopiero pod nią kilka uwag o zawartości.

plan Nowego Sącza

Co zwróciło naszą uwagę? Rzecz dość oczywista – było mniej niż dziś ulic. Ale mamy też kilka przykładów ulic, które zniknęły z dzisiejszej mapy. Wśród nich Rzeźnicza i Łazienna oraz place: Piekło i Krasińskiego. Osiedle Millenium zabrało ulicę Fredrów – do dziś ostał się tylko jej fragment, znany dziś jako Fredry.

Ulica Barbackiego (na osiedlu pisanym jeszcze jako Wulki) ma tylko fragment dzisiejszego przebiegu. Nie ma jeszcze jednej z głównych dzisiejszych ulic – bulwaru Narwiku. Na mapie mamy nową wówczas ulicę Łany (poźniej Bieruta, teraz Grota-Roweckiego).

Ze zmienionych nazw ulic warto przypomnieć Dzierżyńskiego (dzisiejsza Czarnieckiego) i Manifestu Lipcowego (Na Rurach). Zmieniono również kilka nazw ulic w Starej Kolonii; z mapy po latach zniknęły m.in. Marksa i Świerczewskiego.

Na Rynku zaznaczono początkowe (i końcowe) przystanki miejskiej komunikacji autobusowej oraz jedną z dwóch stacji benzynowych (druga mieściła się na pl. Słowackiego obok rynku maślanego). I oraz II LO to „gimnazjum męskie” oraz „gimnazjum żeńskie” a technikum samochodowe mieści się jeszcze przy Jagiellońskiej (razem z nieoznaczonym na mapce Technikum Gastronomicznym). Przy alei Wolności mamy stadion „Sandecji” (otaczał go betonowy, szary mur). Pogotowie Ratunkowe ma siedzibę przy ul. Długosza – to zapewne dlatego mieszczącą się naprzeciw restaurację (w nieistniejącym dziś budynku Długosza 39) nazwano „Zdrowie”.  Do szpitala też było z niej dwa kroki…

(jm)

Reklama