Strona główna Wiadomości

Po zwolnieniach w Ratuszu – pierwsze nominacje

Reklama
prezydent Handzel przedstawia nowych dyrektorów
Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel i nowi dyrektorzy wydziałów. Fot. JO / Twój Sącz

Po zwolnieniu już na początku swojego urzędowania kilkunastu osób, głównie dyrektorów wydziałów Urzędu Miasta, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel przedstawił w piątek troje nowych dyrektorów.

W konkursie na pełniącego obowiązki dyrektora Wydziału Edukacji (od 1 stycznia będzie to Wydział Edukacji i Wychowania) wzięły udział 3 osoby. Wygrała Małgorzata Belska. – To osoba bardzo empatyczna, wielki społecznik, znana postać w Nowym Sączu – Małgorzata Belska to idealny wybór dla sądeckiej oświaty. Już teraz pani dyrektor zapowiedziała zorganizowanie okrągłego stołu oświaty, do którego będą dopuszczane osoby mające coś do powiedzenia w dziedzinie oświaty, bo najważniejszą częścią Nowego Sącza jest właśnie edukacja, oświata i wychowanie – zachwalał przyszłą dyrektor prezydent Handzel.

Małgorzata Belska we wrześniu br. założyła komitet wyborczy „Małgorzata Belska, Lucjan Stępień – Nowy Sącz na Nowo” i kandydowała na urząd prezydenta miasta. Belska do momentu ogłoszenia tej decyzji była sekretarzem miejskiego koła Prawa i Sprawiedliwości, ale decyzją samego prezesa Jarosława Kaczyńskiego została natychmiast zawieszona w prawach członka PiS, a potem usunięta z partii. W wyborach prezydenckich osiągnęła piąty wynik (na siedmioro kandydatów), zdobywając 1 954  głosy (5,34%).

Jedynym kandydatem na stanowisko dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Nowego Sącza (który spełnił wymagania formalne) był przyrodnik Grzegorz Tabasz i to on otrzymał w piątek nominację.

– Podstawowe zadanie, które stawiam przed dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska, to przedstawienie kompleksowego planu walki o czyste powietrze. To muszą być działania wielowątkowe: nie tylko wymiana pieców, rozbudowa sieci ciepłowniczej, ale także przechodzenie na elektromobilność. To, co możemy zrobić teraz i prowadzę już w tej sprawie rozmowy, to monitorowanie kwestii spalania śmieci. Przecież jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że nie wolno palić śmieci, ale wąska grupa ludzi, która to robi, przyczynia się do tego, że czynniki rakotwórcze pojawiają się w powietrzu. Musimy zadbać o to, żebyśmy byli bezpieczni oddychając powietrzem w Nowym Sączu – powiedział Ludomir Handzel.

Cztery osoby ubiegały się o stanowisko pełniącego obowiązki Dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji (od 1 stycznia będzie to Wydział Komunikacji Społecznej i Kultury). Nominację otrzymał politolog Marcin Poręba. – Będzie wspierał, na czym mi bardzo zależy, dobrą komunikację z mieszkańcami miasta i z otoczeniem, będzie też wspierał sądecką kulturę i organizował pracę podległych instytucji – zapowiada prezydent miasta.

Dr Marcin Poręba był przed laty związany z nowosądecką WSB-NLU a potem z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Przed laty był związany z Platformą Obywatelską (w 2015 roku był na ostatnim, 20. miejscu na liście kandydatów tej partii do parlamentu w okręgu nowosądeckim). Poręba zasłynął badaniami sondażowymi (w ramach własnego projektu autorskiego „Sądecka Agora”) przed wyborami prezydenckimi w Nowym Sączu w 2014 oraz w 2018 roku. (czytaj Wybory 2018. Sondaże Marcina Poręby oraz dla Gazety Krakowskiej oraz Sondaż studentów WSB: W drugiej turze Nowak i Handzel).

W Urzędzie Miasta Nowego Sącza trwają aktualnie jeszcze konkursy na pełniących obowiązki dyrektorów wydziałów: edukacji; sportu i turystyki; przedsiębiorczości; zdrowia i opieki społecznej; organizacyjno-administracyjnego; księgowego; zarządzania kryzysowego; pozyskiwania funduszy. Poszukiwani są również: kierownik Biura Rady Miasta, komendant Straży Miejskiej, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy.

Według zapowiedzi prezydenta Handzla, kolejne nominacje na dyrektorskie stanowiska zostaną przedstawione w połowie przyszłego tygodnia.

(JO)

Reklama