Strona główna Twoje miasto

Pociąg retro dojedzie z Chabówki do Nowego Sącza. Stąd wyjedzie do Muszyny, Biecza i Gorlic

Zabytkowy parowóz Ty42
Zabytkowy parowóz Ty42 w składzie pociągu retro na stacji Nowy Sącz. Taka lokomotywa pociągnie zabytkowe wagony w najbliższy weekend. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

W pierwszy jesienny weekend Sądecczyznę po raz pierwszy w tym roku odwiedzi zabytkowy pociąg ze Skansenu Kolejowego w Chabówce. To efekt naprawy torów w Limanowej, dzięki któremu historyczne pociągi mogą wyjechać na malownicze trasy Małopolski.

W sobotę 22 września wyjątkowy pociąg pojedzie z Nowego Sącza do Muszyny na coroczny Jarmark Muszyński, a następnie odwiedzi dwa znane uzdrowiska: Żegiestów oraz Krynicę.

Kolejnego dnia w niedzielę 23 września zabytkowy pociąg przemierzy trasę dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej z Nowego Sącza do Biecza i Gorlic. Celem podróży będzie udział w plenerowej imprezie miejskiej i innych atrakcjach przygotowanych dla turystów i mieszkańców.

W programie atrakcji przewidziano również m.in. występy muzyczne w pociągu i na stacjach, degustację dań kuchni regionalnej, zwiedzanie Izby Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego. Ponadto, przed odjazdem pociągu, na stacji kolejowej w Nowym Sączu będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną pt. Skarby Małopolski. Głównym elementem przejazdu będzie zwiedzanie historycznych atrakcji miasta Biecza w towarzystwie przewodników.

Skład pociągu zestawiony z parowozu Ty42-107 z 1946 roku oraz wagonów typu oraz Bi z lat 1925-1930 oraz Bhixt z lat 1960 – 1963.

Zapraszamy wszystkich chętnych do przybycia na małopolskie stacje kolejowe i obejrzenia zabytkowego parowozu i wagonów.

Przejazdy pociągiem na trasie z Muszyny do Krynicy i Żegiestowa oraz z Biecza do Gorlic są ogólnodostępne!

Szczegółowe rozkłady jazdy na stronie: www.kolejegalicyjskie.pl

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Projekt realizujemy w oparciu o zasoby Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie Województwa Małopolskiego, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 130-letniej trasy Chabówka – Nowy Sącz.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”. Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKP CARGO.

tekst nadesłany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama