Strona główna Wczoraj i dziś

Pocztówki PRL: Pozdrowienia z Nowego Sącza (odc. 1)

Reklama

Z Wikipedii: Kartka pocztowa (karta pocztowa, pocztówka, widokówka, wcześniej zwana także odkrytką) – najczęściej prostokątna, kartonowa kartka służąca do krótkiej korespondencji, często wysyłana nieopakowana w kopertę. Zazwyczaj jedna ze stron kartki pocztowej podzielona jest na dwa pola: lewe, przeznaczone na treść korespondencji oraz prawe z miejscem na wpisanie adresata i naklejenie znaczka pocztowego. Na odwrocie najczęściej wydrukowany jest obrazek.

Zapraszamy do podróży w czasie. Oto pocztówki z Nowego Sącza z czasów PRL Wszystkie przytoczone podpisy oraz teksty z pocztówek są oryginalne, przedstawiamy je w formie i pisowni ich nadawców.

pocztówki PRL Nowy Sącz
Ratusz z 2 poł. XIX w. zbudowany wg proj. Juliana Niedzielskiego. Hotel Orbis “Beskid”. Fragment Rynku. Dom Handlowy “Merkury”. fot. K. Kunicki, W. Makarewicz, J. Żak

Bronia jestem w drodze powrotnej opiszę Ci w liście co to za ananas jadę do rodziców i muszę siedzieć całą noc w Limanowej dużo do opisania teraz jestem w Nowym Sączu (adresat Bronisława D., Bytom)

Hotel “Beskid”. fot K. Kaczyński. Biuro Wydawniczo-Propagandowe RSW Prasa Książka Ruch

Najserdeczniejsze życzenia dla Klubu Śmiałych zasyła Bogdan. Chciałbym bardzo korespondować z moim rówieśnikiem ze Związku Radzieckiego. Mój adres: (…) 33-300 Nowy Sącz (adresat: Telewizyjny Klub Śmiałych, P-35 Warszawa)

Z Wikipedii: Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1944–1952, ten sam organizm państwowy, uznany międzynarodowo po utworzeniu Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej (…) funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1944–1989 propagandowo i potocznie, a niekiedy w oficjalnych aktach swych władz, nazywane było Polską Ludową.

Rynek. fot. W. Makarewicz. Krajowa Agencja Wydawnicza

Lubomierz 86.08.21. Najserdeczniejsze pozdrowienia z pobytu w Nowym Sączu zasyłają Kasia, Wojtek, Jacek i cały “Nowy Sącz” (adresat: J. Katowice – Ligota)

Zachowały się instrukcje dla fotografów Krajowej Agencji Wydawniczej, przytoczone w wydawnictwie “Pogoda ładna, żal wyjeżdżać” (Mikołaj Długosz, Korporacja Ha!art, 2006):

Ulice, osiedla zaludnione, ujęcia ruchliwe, słoneczne, kolorowe samochody; ludzie w miarę możliwości żywo, kolorowo ubrani; w zdjęciach ujmować kwietniki, zieleńce miejskie. (…) Nowe osiedla mieszkaniowe – zdjęcia powinny obrazować życie w osiedlach. Szerokie, rozległe ujęcia, pawilony handlowe, ładne sklepy, uporządkowane otoczenie, zieleńce, kwiaty, place zabaw, ogródki jordanowskie, szkoły – koniecznie z dziećmi i młodzieżą.

I takie też, przynajmniej po części mamy również powojenne pocztówki z Nowego Sącza. Okres PRL jest już wystarczająco daleko, aby dostrzec zmiany, jakie zaszły w naszym mieście na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Z drugiej strony można porównać, jak paradoksalnie niewiele się zmieniło…

Ratusz. wg fotografii barwnej K. Kaczyńskiego. Biuro Wydawnicze Ruch

Moc pozdrowień z Nowego Sącza przesyła Teresa. P.S. Jest tu prześlicznie, jestem u babci, mieszkam na “wysokiej górze”, w dole płynie Dunajec ale kompać się nie można – zabronione bo kilka osób chorowało (adresat: Rada Zakładowa Akademia Górniczo Hutnicza Kraków)

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej serii pocztówek Nowego Sącza z czasów PRL:

 

Reklama