Strona główna Twoje miasto

Podpisanie umowy na przebudowę dworca MPK

Reklama

przebudowa dworca MPK w Nowym Sączu - podpisanie umowy

Dziś (8 marca) w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu nastąpiło podpisanie umowy na przebudowę dworca MPK. Podróżni będą mogli korzystać z nowoczesnego, dwukondygnacyjnego budynku, zadaszonych peronów i wszelkich udogodnień. W uroczystości udział wziął prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Wykonawcą inwestycji będzie sądecka firma Erbet sp. z o.o. W imieniu inwestora i wykonawcy umowę podpisali prezes zarządu firmy Tomasz Ćwikowski i prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Andrzej Górski oraz członkowie zarządów obydwu przedsiębiorstw.

Jestem dzisiaj tylko świadkiem tego wydarzenia, aczkolwiek nie będę ukrywał, że od kilku lat pracowaliśmy wspólnie z zarządem w sprawie budowy naprawdę wysokiej klasy dworca MPK – mówi prezydent Ryszard Nowak. – To jest jedno z ważniejszych wydarzeń, jedna z większych, znaczących inwestycji, które planujemy w mieście na najbliższe lata. To jest dowód na to, że taka firma jak MPK rozwija się i myśli o tym, żeby pasażerowie mogli korzystać z jej usług w komfortowych warunkach – podkreśla prezydent.

Przebudowa dworca to jedno z zadań w ramach projektu pn. “Rozbudowa niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej”. Na jego realizację miasto Nowy Sącz pozyskało ponad 40 mln złotych przy całkowitej wartości projektu przekraczającej 61 mln złotych. Koszt przebudowy dworca oszacowano na 11 mln złotych. W czasie budowy komunikacja autobusowa ma funkcjonować bez większych utrudnień. Oddanie gotowego dworca ma nastąpić po 18 miesiącach.

Bardzo się cieszymy, że udało nam się pozyskać środki na sfinansowanie tego zadania, bo rzeczywiście nie jest ono tanie – mówi prezes MPK Andrzej Górski. – Chcemy tak to zorganizować, aby pasażerowie w obsłudze problemów nie odczuli. Już zainstalowaliśmy tymczasowy punkt obsługi klienta, do którego będziemy chcieli przenieść naszą obsługę klientów. Chcemy tak zrobić, żeby dyskomfort w czasie trwania przebudowy był jak najmniejszy – zapewnia prezes Górski.

Nowoczesność i wygoda

Całkowita powierzchnia nowego dworca ma wynieść 641,80 m2. Na parterze dwukondygnacyjnego budynku znajdzie się wyposażona w tablice informacyjne, automaty do sprzedaży biletów i Punkt Obsługi Klienta poczekalnia dla pasażerów. Na parterze przewidziano także miejsce na lokale usługowe i handlowe.

Na pierwszej kondygnacji znajdą się pomieszczenia niezbędne do funkcjonowania dworca i obsługi podróżnych: pomieszczenie techniczne, pokój monitoringu, poczekalnia dla kierowców i sala obsługi petentów. Dworzec będzie w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Oprócz dworca inwestor przewiduje  wykonanie nowej nawierzchni ulic, peronów i chodników z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów.

Cieszymy się bardzo, że możemy się pokazać na miejscu, u siebie, w swoim mieście, gdzie firma działała od samego początku – mówi prezes firmy Erbet Tomasz Ćwikowski. – Jesteśmy gotowi jak najszybciej rozpocząć wykonywanie prac zgodnie z procedurami i zgodnie z umową. Oczywiście zmieścimy się w terminie – zapewnia prezes Ćwikowski.

Poza przebudową dworca projekt “Rozbudowa niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej” obejmuje zakup 32 autobusów (w tym dwóch elektrycznych), powstanie parkingu Park&Ride w Starym Sączu i szereg mniejszych przedsięwzięć.

Jestem bardzo zadowolony, że tego doczekaliśmy – nie ukrywa satysfakcji prezydent Ryszard Nowak. – Wiele osób w to nie wierzyło. Kiedy przejmowałem, nazwijmy to, władzę w Nowym Sączu, firma MPK była na skraju bankructwa. Dzisiaj jest jedną z najlepszych firm w Polsce. Mieści się w pierwszej dziesiątce, powiedziałbym nawet, że w pierwszej piątce, ale będę skromny. To świadczy o tym, że nasze wysiłki przyniosły właściwy efekt –  podsumowuje prezydent Nowak.

tekst i zdjęcia Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama