Strona główna Wiadomości

Podpisano umowę gwarantującą 30 mln zł na rewitalizację Parku Strzeleckiego

Reklama
dofinansowanie parku
Podpisanie umowy gwarantującej dofinansowanie projektu rewitalizacji Parku Strzeleckiego. Fot. Biuro Prasowe UMWM

W pierwszym kwartale 2021 roku powinna zostać zakończona szacowana na około 53 mln zł rewitalizacja Parku Strzeleckiego, na którą Nowy Sącz otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W poniedziałek podpisano umowę w tej sprawie.

Umowę gwarantującą dofinansowanie projektu kwotą 30 mln zł z RPO podpisali wicemarszałek Stanisław Sorys, Leszek Zegzda z zarządu województwa oraz Ryszard Nowak – prezydent Nowego Sącza.

– Te 30 mln zł dotacji z RPO, które przekazujemy z przeznaczeniem na rewitalizację niezwykle cennego i urokliwego, choć zaniedbanego dziś miejsca, pozwoli stworzyć tu niesamowitą przestrzeń dla mieszkańców i turystów. Ponowne zagospodarowanie terenu sprawi, że powstaną tu strefy o różnej funkcji: społecznej, kulturalnej, rekreacyjnej i turystycznej. Jestem pewien, że to miejsce położone w sercu Nowego Sącza będzie tętniło życiem – powiedział Leszek Zegzda z zarządu województwa.

– To historyczne wydarzenie dla naszego miasta, które zmieni jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Nowym Sączu w centrum sportu, rekreacji i rozrywki. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie duży wkład miasta w wysokości ponad 23 mln zł – zaznaczył prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Rewitalizacja Parku Strzeleckiego to część szerszego projektu tzw. Wenecji Sadeckiej. Miasto złożyło wniosek konkursowy w programie „Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie” w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Nowy Sącz otrzyma 29,9 mln zł dofinansowania przy szacowanym koszcie przedsięwzięcia przekraczającym 53 mln zł.

Fot. Laboratorium Architektury

Przypomnijmy, że projekt zagospodarowania terenu, budowlany oraz wykonawczy przedsięwzięcia określanego jako „rewitalizacja Wenecji Sądeckiej oraz Parku Strzeleckiego wraz z przyległościami” opracowała w 2015 roku, za niemal 4,5 mln zł brutto, firma Laboratorium Architektury z Rudy Śląskiej. Z powodu trudności z otrzymaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń, rozdzielono zadanie na dwie części, koncentrując się na przygotowywaniu rewitalizacji samego Parku Strzeleckiego i jego otoczenia.

Według projektu nowy amfiteatr ma zastąpić zrujnowaną dziś muszlę koncertową z widownią. Scena z zapleczem oraz miejscami dla 4,5 tysiąca publiczności ma być w całości przykryta olbrzymim dachem (o powierzchni 800 m kw.). Pod trybunami znajdą się m.in. magazyny. Obok powstanie budynek, umownie nazwany centrum aktywizacji społeczności lokalnej Progress, z salami konferencyjnymi.

W drugiej części parku zespół czterech kortów tenisowych z zapleczem ma być zadaszony, posiadać też mini siłownię i mini ściankę wspinaczkową. Kolejna siłownia na wolnym powietrzu ma powstać w ramach „pętli gimnastycznej” czyli zamkniętej mini ścieżki biegowej. Zaplanowano również budowę boiska sportowego, zamienianego zimą na lodowisko.

W sąsiedztwie amfiteatru projektanci przewidują także szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży, m.in. plac wodny, plac zabaw z sadzawką i „ogród dziecka” czyli strefa dla dzieci z zespołem mini pawilonów. Dla starszych zaprojektowano „ogród seniora”, zespół dwóch pawilonów czytelni i mobilną kafeterię z tarasem widokowym.

W trakcie inwestycji ma zostać przebudowana ulica Jadwigi Wolskiej (wymiana nawierzchni i chodników, poszerzenie pasa drogowego, wykonanie 34 miejsc postojowych) i ulica Ogrodowa (budowa przystanków autobusowych z wiatami, wymiana nawierzchni, budowa dwóch zespołów miejsc postojowych na 151 stanowisk). Kolejne 92 miejsca postojowe zaplanowano „w okolicy ulicy Ogrodowej”.

(JO)

Reklama