Strona główna Wiadomości

Podwyżki cen za wodę i ścieki „tylko” dla firm. Opłaty dla mieszkańców bez zmian

Nowy Sącz podwyżki cen za wodę
Fot. JM / Twój Sącz

Rada Miasta zatwierdziła we wtorek zaproponowane przez Sądeckie Wodociągi nowe taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków. Podniesione ceny indywidualnym odbiorcom zostaną zrekompensowane dopłatami, ale przedsiębiorcy w przyszłym roku odczują podwyżkę.

Prezydent Ryszard Nowak uspokaja mieszkańców:

Informuję, że podjęta w dniu dzisiejszym przez Radę Miasta Nowego Sącza Uchwała w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie miasta Nowego Sącza, nie spowoduje wyższych opłat dla mieszkańców naszego miasta. Wraz z decyzją o zatwierdzeniu nowych taryf radni – na mój wniosek – podjęli Uchwałę w sprawie ustalenia dopłaty do taryfy za wodę i ścieki w okresie od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 grudnia 2017 r. Dopłaty pokryte zostaną z podatków, które powinny zapłacić Sądeckie Wodociągi

– napisał w oświadczeniu Prezydent Nowego Sącza. Przypomnijmy, że pod koniec 2015 roku Ryszard Nowak publicznie zadeklarował, że opłaty mieszkańców miasta za wodę i ścieki nie wzrosną co najmniej do końca jego kadencji czyli do 2018 roku.

W obowiązującej od 1 stycznia 2017 roku nowej, zatwierdzonej właśnie przez radnych taryfie, stawka za metr sześć. wody dla gospodarstw domowych wyniesie 7,46 zł brutto (obecnie 6,85 zł). Odprowadzenie kubika ścieków będzie kosztować 8,31 zł brutto (teraz 7,79 zł). Opłata abonamentowa ma wzrosnąć do 6,45 zł za miesiąc.

Jednocześnie radni przyjęli uchwałę w sprawie „ustalenia dopłaty do taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz do taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków, w okresie od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 grudnia 2017 r”. Według niej dopłata do metra sześć. dostarczonej wody wyniesie 1,81 zł brutto. Dopłata do m sześć. ścieków to 2,67 zł, a do opłaty abonamentowej 79 groszy. Ten zabieg ma spowodować, że indywidualni odbiorcy będą w przyszłym roku płacić za wodę i ścieki tyle samo, co obecnie.

„Źródłem dopłaty do taryfowej grupy odbiorców będzie podatek od środków trwałych płacony przez „Sądeckie Wodociągi” Sp. z o. o. Dopłaty w skali roku nie przekroczą wielkości podatku od nieruchomości jaki jest płacony przez „Sądeckie Wodociągi” Sp. z o. o. do budżetu Miasta Nowego Sącza” – można przeczytać w uzasadnieniu do uchwały o dopłatach do nowych taryf.

Podwyżki w przyszłym roku nie unikną natomiast płacący za wodę i ścieki w 3. i 2. grupie taryfowej (przemysł oraz pozostali odbiorcy). Nowa cena dla przemysłu za wodę to 7,67 zł brutto za m. sześć. (teraz 6,93 zł czyli podwyżka wyniesie ponad 10 procent); za ścieki firmy zapłacą tak jak odbiorcy indywidualni (ale bez dopłaty) – 8,31 zł  (obecnie 7,79 zł).

Warto zwrócić uwagę, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat (porównując ceny z końca 2015 roku i te, które będą obowiązywać w przyszłym roku), podwyżka cen wody dla firm sięga ponad 30 procent, a za odprowadzenie ścieków niemal 50 procent.

(JO)