Strona główna Wiadomości

Poinformowano o szczegółach Karty Nowosądeczanina

Reklama

przygotowania do wprowadzenia karty nowosądeczanina

Bezpłatne przejazdy autobusami MPK oraz 90-minutowy darmowy postój w Strefie Płatnego Parkowania to główne korzyści z Karty Nowosądeczanina, którą prezydent Nowego Sącza chce wprowadzić od 1 stycznia 2020 roku. Szczegóły pomysłu przedstawiono we wtorek na spotkaniu w ratuszu; w przyszłym tygodniu projektem zajmie się Rada Miasta.

Wprowadzenie dającej różnorakie zniżki i korzyści mieszkańcom miasta Karta Nowosądeczanina to sztandarowy projekt z kampanii wyborczej prezydenta Ludomira Handzla i jego zaplecza – Koalicji Nowosądeckiej. Aby go zrealizować potrzebna jest m.in. uchwała Rady Miasta, dlatego prezydent proponował przyspieszenie decyzji i zwołanie nadzwyczajnej sesji. Wiceprzewodniczący RM odmówił tłumacząc, że sprawa nie jest “nadzwyczajna” a sesja rady odbędzie się wkrótce (15 października).

– Zespół powołany przeze mnie do stworzenia projektu Karty Nowosądeczanina zakończył swoje prace. Jak dobrze Państwo wiecie wystąpiliśmy do przewodniczącej Rady Miasta o zwołanie Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta, która miała być w całości poświęcona temu projektowi. Zrobiłem tak, ponieważ jest to projekt, który docenia mieszkańców Nowego Sącza i nie warto by był rozpatrywany między szesnastą a siedemnastą godziną obrad. Ten temat trzeba przedyskutować spokojnie i merytorycznie. Musimy również pamiętać o tym, że jest bardzo długi czas oczekiwania na same nośniki Kart Nowosądeczanina. Ta sytuacja powoduje, że termin wprowadzenia Karty Nowosądeczanina na 1 stycznia 2020 roku może być zagrożony – mówił podczas wtorkowego spotkania prezydent Handzel.

Według projektu Programu Karta Nowosądeczanina, dokument przyznawany wyłącznie mieszkającym w Nowym Sączu upoważniałby m.in. do darmowych przejazdów autobusami MPK (nie tylko w granicach miasta ale na wszystkich liniach podmiejskich również). “Karta może stać się instrumentem zachęcającym do korzystania ze środków komunikacji miejskiej, co może przyczynić się do zmniejszenia ruchu samochodów osobowych i poprawy jakości powietrza” – czytamy m.in. w uzasadnieniu do projektu uchwały w tej sprawie.

Posiadacze karty będą mogli również bezpłatnie – przez 90 minut – zostawić auto w Strefie Płatnego Parkowania. Przewidziano także 10-procentową zniżkę z korzystania z pływalni MOSiR. W przyszłości karta może służyć także jako bilet na miejskie imprezy czy karta lojalnościowa.

Ostateczną decyzję o wprowadzeniu Karty Nowosądeczanina podejmie Rada Miasta Nowego Sącza na sesji w dniu 15 października.

(JO)