Strona główna Twoje miasto

Pół wieku „Budowlanki”

Zespół Szkół Budowlanych w Nowym Sączu - budowlanka Nowy Sącz
Uroczystości w MOK. Fot. Paweł Szeliga / Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

W piątek 8 kwietnia odbyły się obchody 50-lecia Zespołu Szkół Budowlanych w Nowym Sączu. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Kolegiackiej Św. Małgorzaty, której przewodził Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej bp Andrzej Jeż.

W uroczystości jubileuszu sądeckiej „Budowlanki” wzięli udział Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak, Przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor oraz Dyrektor Wydziału Edukacji Józef Klimek.

Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych mgr Andrzej Sojka powitał zgromadzonych gości słowami:

Dzisiejszy uroczystość jest próbą zweryfikowania dorobku szkoły, jest próbą, jakich wiele przeżywa każda szkoła na przestrzeni lat. Nasza budowlanka nigdy nie była tylko miejscem, czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością, stworzoną przez pokolenia uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i wreszcie serce. Wokół naszej szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań, otwarte i wrażliwe na potrzeby uczniów. Dzięki ich zaangażowaniu możemy widzieć szkołę taką, jaką jest dzisiaj – przyjazną i otwartą na nowe. Nie sposób wymienić wszystkich tych osób i tego, co zrobili dla tej szkoły. Jestem przekonany, że dzisiejszy dzień będzie też świętem wspomnień absolwentów, przywoływania w pamięci kolegów, nauczycieli. Dzisiejszy uroczystość przypomina, że najważniejszy był i jest uczeń, duszą szkoły nauczyciel, a dumą szkoły jej absolwenci. Jestem przekonany, że to, co najlepsze i najpiękniejsze jeszcze przed nami.

Gratulacje z okazji jubileuszu 50-lecia Zespołu Szkół Budowlanych w Nowym Sączu przekazał prezydent Ryszard Nowak:

To piękny jubileusz, 50 lat wydaje nam się, że to bardzo dużo, jednak „Budowlanka” jest jedną z najmłodszych szkół w Nowym Sączu i mam nadzieję, że dotrwa w dobrej formie i 100 lat, czego oczywiście życzę. Zespół Szkół Budowlanych zapisał się już trwale w ten krajobraz, jak również w życie Nowego Sącza, Sądecczyzny i nie tylko. Absolwenci tej szkoły są świetnymi fachowcami, którzy swoje umiejętności przekazują i wykorzystują nie tylko w Nowym Sączu, ale w całej Polsce i poza nią, to jest dowód na to, że cykl tego kształcenia jest dobry, bo docenianie pracowników w tym przypadku jest niewątpliwie zasłużone. Myślę, że w momencie, gdy obchodzimy taki jubileusz warto pamiętać o tych, którzy tworzyli tę szkołę, którzy wiele jej poświęcili i przy tej okazji należy złożyć im serdeczne podziękowania i gratulacje, mogą być z tej szkoły dumni, tak jak jesteśmy dzisiaj my. Te dziesięciolecia to ciężka praca wielu z Państwa i tych, którzy odeszli, dlatego im też należna jest pamięć. Przed nami kolejne lata pracy, mam nadzieję, że świetnych efektów. Wierzę w to, że szkoła budowlana będzie dumą Nowego Sącza, ponieważ jest to jedna z tych szkół zawodowych, które są niezwykle potrzebne, szczególnie w czasach, w których przeżywamy rozwój naszego państwa i naszego miasta, potrzebni są fachowcy w różnych dziedzinach. Panie Dyrektorze mam nadzieję, że pod Pana kierownictwem ta szkoła będzie nadal rozwijać się w sposób doskonały, chciałbym, żeby pod Pana kierownictwem ta szkoła tworzyła rodzinę, żeby tam zarówno dobrze czuli się uczniowie, jak i pracownicy.

– To od was zależy efekt waszej pracy, ja jestem przekonany, że nie zmarnujecie tych owoców 50 lat, a je na pewno pomnożycie – powiedział prezydent Ryszard Nowak, po czym wręczył dyrektorowi Andrzejowi Sojce list gratulacyjny oraz okolicznościowy upominek.

Przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor dołączyła do złożonych przez prezydenta Ryszarda Nowaka gratulacji, podkreślając wysiłek wszystkich jej pracowników, który doprowadził do licznych sukcesów „Budowlanki” w ostatnim półwieczu.

Budowlanka Nowy Sącz 50-lecie
Okolicznościowy medal. Fot. UM NS

Wśród gości biorących udział w jubileuszu sądeckiej szkoły byli również obecni m.in.: dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły na Słowacji Stanisłav Kolpak, dyrektor Nowosądeckiej Delegatury Kuratorium Oświaty Stanisław Szudek, a także Maria i Jacek Remi.

Uczniowie obchodzącej jubileusz szkoły przygotowali program artystyczny przedstawiający historię placówki, którą zachwycili zgromadzonych w Miejskim Ośrodku Kultury gości.

tekst przygotowany przez Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza
Reklama