Strona główna Wiadomości

Policja: W niektórych radiowozach są już terminale do zapłaty mandatów kartą

w Nowym Sącz można już zapłacić za mandat kartą płatniczą
Fot. ilustracyjne Janusz Miczek / Twój Sącz

Na wyposażeniu niektórych radiowozów sądeckiej policji są już terminale płatnicze umożliwiające natychmiastową zapłatę za mandat kartą – poinformowała komenda Miejska Policji w Nowym Sączu.

Do dyspozycji policjantów jest łącznie 12 terminali. Większość z nich używają policjanci Wydziału Ruchu Drogowego. Ponadto przenośne urządzenia trafiły do komisariatów w Grybowie, Starym Sączu i Krynicy-Zdroju.

– Płatność kartą umożliwia uregulowanie kary na miejscu zdarzenia, bezpośrednio u policjantów. Takie rozwiązanie pozwala ukaranemu na uniknięcie opłat dodatkowych za przelew w banku, czy na poczcie, jak również skraca i upraszcza procedurę uiszczenia grzywny. Jest to duże ułatwienie również dla obcokrajowców, którzy na co dzień nie mieszkają w Polsce. Zgodnie z prawem ich mandat jest bowiem gotówkowy, tzn. że są oni zobowiązani do uiszczenia kary od razu na miejscu, a nie zawsze posiadają przy sobie gotówkę. Dzięki możliwości płacenia kartą nie będą musieli udawać się z policjantami do bankomatu lub kantoru, by wymienić obcą walutę na krajową – tłumaczy asp.  Iwona Grzebyk-Dulak, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Policjanci używają terminali od tygodnia. Jak podaje miejscowa policja, przez ten czas z możliwości zapłacenia za mandat kartą skorzystało sześć osób w tym jeden obcokrajowiec.

– Decyzja o formie płatności za popełnione wykroczenie, należy do osoby ukaranej, jednak należy pamiętać, że z wyjątkiem policjantów drogówki, nie każdy patrol policji ma na wyposażeniu terminal płatniczy – przypomina rzeczniczka sądeckiej policji.

(JO)

Reklama