Strona główna Twoje miasto

Policja podsumowuje „Listopadowy weekend 2016” i apeluje o rozwagę na drogach

wypadek_poreba
10 listopada ul. Mała Poręba w Nowym Sączu. Zderzenie dwóch aut – nikt nie odniósł obrażeń. Fot. KM PSP w Nowym Sączu

Z analizy przeprowadzonej przez sadecką Policję wynika, że kolejny w tym roku „długi weekend” należał do względnie bezpiecznych. W tym czasie nad bezpieczeństwem Sądeczan i turystów czuwało blisko 400 policjantów.

Działania rozpoczęły się w czwartek 10 listopada, a zakończyły w niedzielę 13 listopada br.  Policjanci w trakcie wzmożonych działań przede wszystkim udzielali wszechstronnej pomocy uczestnikom ruchu drogowego, ale również zdecydowanie reagowali na lekceważenie zasad bezpieczeństwa. W tym czasie szczególną uwagę funkcjonariusze zwracali na stan trzeźwości kierujących oraz na wykroczenia, które są główną przyczyną wypadków, czyli nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.

Podczas długiego „listopadowego weekendu” w okresie  od 10 do13 listopada br. na drogach Sądecczyzny odnotowano 5 wypadków drogowych, w których 7 osób zostało rannych. Co najważniejsze w tym czasie nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku.  W tym okresie doszło również do 24 kolizji drogowych. Pomimo ciągłych apeli o rozwagę i nie wsiadanie za kierownicę po alkoholu,  podczas prowadzonych działań funkcjonariusze zatrzymali także 4 nietrzeźwych kierujących oraz 1 po użyciu alkoholu.

Uwaga kierowcy – opady śniegu. Policjanci apelują o rozwagę na drogach

To jeszcze nie zima, ale pierwsze opady śniegu za nami. Okres jesienny związany jest ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, dlatego Policja  prosi kierowców o rozwagę, rozsądek oraz dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków drogowych.

Listopadowy weekend 2016
Sobota 12 listopada. Przysietnica. Auto z pięcioma osobami wpadło do potoku. Nikt nie odniósł obrażeń. Fot. KM PSP w Nowym Sączu

W tym okresie jezdnia często jest mokra i śliska co powoduje obniżenie przyczepności opon i wydłużenie drogi hamowania. Bezpieczna jazda w takich warunkach jest możliwa gdy nasz samochód jest odpowiednio przygotowany. Jednym z podstawowych działań jest zmiana opon na zimowe, które ze względu na właściwości bieżnika mają lepszą przyczepność. Na śliskiej nawierzchni droga hamowania może znacznie się wydłużyć. Z tego powodu należy zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, a przed skrzyżowaniem wcześniej niż zwykle rozpocząć proces zatrzymywania  i sygnalizowania manewrów. Apelujemy również do pieszych o noszenie elementów odblaskowych dzięki czemu taka osoba jest widoczna i bezpieczna na drodze  po zmroku.

Jeszcze raz prosimy o rozważną i bezpieczną jazdę.

tekst nadesłany przez Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu
Reklama