Strona główna Twoje miasto

Policjanci sądeckiej drogówki wspierali turniejowe zmagania

BRD_2014.mini_38
Część laureatów turnieju i organizatorzy. Fot. materiały organizatorów

 

28 i 29 kwietnia, tradycyjnie jak co roku w Zespole Szkół Samochodowych w Nowym Sączu zorganizowano powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. W zmaganiach wzięło udział blisko 130 uczniów.

Pierwsi do rywalizacji stanęli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Najpierw młodzi ludzie przystąpili do dwóch testów wiedzy o ruchu drogowym, które przygotował policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Później turniejowe zmagania przeniosły się na zewnątrz budynku i chociaż pogoda nie dopisała, uczniowie zacięcie ze sobą rywalizowali. Ich zadaniem było pokonanie rowerem toru przeszkód – oprócz slalomu, był między innymi przejazd przez tzw. rynnę, tarkę i bramkę. Ostatnia konkurencja była związana z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko sporą wiedzą teoretyczną, ale i umiejętnościami praktycznymi.

Wśród drużyn reprezentujących podstawówki z terenu powiatu, pierwsze miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Podolu Górowej, z kolei w mieście najlepszy wynik osiągnęli zawodnicy ze Szkoły Podstawowa nr 11 im. J. Tuwima w Nowym Sączu. Pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zdobył Zespół Szkół w Chomranicach.

Oprócz pamiątkowych dyplomów i pucharów do najlepszych powędrowały cenne nagrody ufundowane przez sponsorów – między innymi rowery i sprzęt sportowy.

Teraz przed zwycięzcami chwila na złapanie oddechu i ostatni trening, bo już 19 maja odbędzie się wojewódzki etap turnieju – tym razem w Zespole Szkół w Mikluszowicach koło Bochni.

We wtorek, 29 kwietnia odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do rywalizacji stanęło dziesięć trzyosobowych drużyn. Najpierw młodzi ludzie rozwiązywali test sprawdzający znajomość przepisów ruchu drogowego, a po krótkiej przerwie test wiedzy o historii motoryzacji. Następnie przyszedł czas na zmagania na placu. Zdaniem uczniów było jak najszybsze i bezbłędne pokonanie toru przeszkód motorowerem – był slalom między pachołkami oraz przejazd po tzw. tarce i rynnie, co wymagało od uczestników bardzo dobrej koordynacji ruchów. Później młodzi ludzie przesiedli się do samochodów. Reprezentant drużyny musiał na czas pokonać tor przeszkód w taki sposób, aby umieszczona na masce pojazdu piłeczka nie upadła na ziemię. Uczniowie musieli wykazać się również wiedzą i umiejętnościami praktycznymi podczas ostatniej konkurencji z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wśród szkół z terenu Nowego Sącza najlepsza okazała się drużyna Zespołu Szkół Elektryczno- Mechanicznych, z kolei z terenu powiatu najwięcej punktów zdobyli reprezentanci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. Reymonta w Tęgoborzy. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary oraz cenne nagrody.

Teraz przed najlepszymi czas na intensywne przygotowania i szlifowanie umiejętności, ponieważ na 19 maja zaplanowany jest etap wojewódzki turnieju, którego gospodarzem będzie Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.

Turnieje tradycyjne odbyły się w Zespole Szkół Samochodowych im. Tadeusza w Nowym Sączu, a ich organizatorami byli Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, Urząd Miasta Nowego Sącza, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, Automobilklub Podkarpacki, Delegatura Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu oraz Zespół Szkół Samochodowych w Nowym Sączu.

(Aneta Izworska, Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu)