Strona główna Wiadomości

“Polska Zbrojna”: Tworzony batalion piechoty górskiej będzie stacjonował w Wojnarowej

powstanie 3 Batalion Strzelców Podhalańskich
Minister Mariusz Błaszczak wręcza płk. Michałowi Rohde akt mianowania na stanowisko dowódcy 19 Brygady Zmechanizowanej. Źródło: Fot. Leszek Chemperek/CO MON

Batalion piechoty górskiej, którego powołanie w Nowym Sączu zapowiedział w maju minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, będzie stacjonował w oddalonej od miasta o 25 km Wojnarowej w gminie Korzenna – wynika z informacji przekazanych przez serwis polska-zbrojna.pl

Wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie 3 Batalion Strzelców Podhalańskich, bo taka będzie jego nazwa, zostanie sformowany. Jak nas informował kilka tygodni temu Wydział Prasowy – Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej, na razie trwa pierwszy etap formowania jednostki czyli tworzenie dowództwa batalionu. Niewykluczone, że dowództwo znajdzie siedzibę w obiektach Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przy ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Natomiast wojsko wciąż poszukiwało terenów nadających się do utworzenia siedziby jednostki z koszarami i zapleczem dla co najmniej kilkuset żołnierzy.

Jak poinformował we wtorek internetowy serwis polska-zbrojna.pl, nowy 3 Batalion Strzelców Podhalańskich (wchodzący w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich) będzie stacjonował w Wojnarowej (gmina Korzenna). Już wcześniej było wiadomo, że wśród potencjalnych terenów dla nowej jednostki, które kilka tygodni temu wizytowali przedstawiciele wojska, było także kilkadziesiąt hektarów po byłym PGR właśnie w Wojnarowej.

Polska Zbrojna podaje, że docelowo sądecki batalion wejdzie w struktury formowanej od czerwca br. 19 Brygady Zmechanizowanej (dowódcą właśnie został mianowany płk Michał Rohde).

Jednostka, oprócz istniejących już 1 Brygady Pancernej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, ma wejść w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej. Dowództwo 19 Brygady Zmechanizowanej mieści się w Lublinie.

Oprócz 19 Batalionu Dowodzenia, brygadę będą tworzyć jeszcze cztery pododdziały. Chodzi o 1 Batalion Zmechanizowany z Chełma i 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa (obecnie znajdują się one w strukturach 1 Brygady), a także Batalion Czołgów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Jednak nastąpi to dopiero wtedy, kiedy w podporządkowaniu Podhalańczyków znajdzie się formowany właśnie 3 Batalion Strzelców Podhalańskich. Jednostka powstanie w Wojnarowej, niedaleko Nowego Sącza.

Na potrzeby 19 Brygady, w Lublinie zostanie sformowany jeszcze jeden batalion czołgów. 19 Brygada Zmechanizowana rozpocznie działanie 1 października, a pełną gotowość bojową osiągnie w 2022 roku

– pisze polska-zbrojna.pl

Powołanie w Nowym Sączu batalionu piechoty górskiej wchodzącego w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich zapowiedzieli 16 maja w Warszawie szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i wicepremier Beata Szydło. Deklaracja miała być reakcją na apele „poparcia dla inicjatywy ponownej lokalizacji jednostki wojskowej w Nowym Sączu odwołującej się do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich”, które w zeszłym roku wystosowali: Sejmik Województwa Małopolskiego i Rada Miasta Nowego Sącza. Pod apelem podpisało się również 30 tysięcy mieszkańców regionu.

(JO)