Strona główna Wiadomości

Pomnik Orła odrestaurowany i z wygodniejszym dojściem

pomnik orła Nowy Sącz
Wykuty w skale Pomnik Orła. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Odnowiono Pomnik Orła na tzw. Skalniku na Górze Zabełeckiej. Miejska spółka Nova, która zaopiekowała się miejscem, wykonała również kilkaset metrów dochodzącej do pomnika zabezpieczonej ścieżki

– Mamy w końcu dostępne dla ogółu miejsce o wartości krajobrazowej, historycznej i patriotycznej – cieszy się radny Grzegorz Fecko, który od lat zabiegał o zabezpieczenie niszczejącego miejsca.

Wykuty w piaskowcu Pomnik Orła powstał w 1920 roku i upamiętnia zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną powszechnie nazywane „Cudem nad Wisłą”. Przetrwał niemal sto lat, ale jego stan pogarszał się z roku na rok. Samo dojście do płaskorzeźby również nastręczało trudności.

Pomnik, który znajduje się tuż nad Rondem im. św. Jana Pawła II, na osiedlu Przetakówka, wzięła w końcu pod opiekę miejska spółka Nova, która nieopodal prowadzi wysypisko śmieci. Skała z wykutym orłem oraz nazwiskami Wilczyński i Jeleń – pomysłodawcami uczczenia zwycięstwa nad bolszewikami – została oczyszczona i zaimpregnowana.

Panorama Nowego Sącza spod Pomnika Orła na Górze Zabełeckiej. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

– Zabezpieczono teren, przygotowano około 600 metrów ścieżki o charakterze górskim, która wije się niczym Orla Perć wzdłuż stoku Skalnika. Przygotowano również miejsce przed skałą z orłem oraz zabezpieczenia nad skarpą z solidnych drewnianych bali – chwali działania Novej radny Fecko.

Ścieżka z dojściem do pomnika orła i ciekawego punktu widokowego na miasto rozpoczyna się w pobliżu stacji benzynowej przy ul. Witosa. Planowane jest jeszcze oznakowanie ścieżki i ustawienie tablicy z opisem historii tego miejsca.

(edred)

Reklama