Strona główna Twoje miasto

Pomnik w Paszynie po renowacji

W dniu 8 października 2017 roku w Paszynie k/Nowego Sącza odbyły się uroczystości odsłonięcia po renowacji pomnika I i II konspiracji. Odnowiony pomnik znajduje się u podnóża Jodłowej Góry.

Organizatorem uroczystości były Okręg Małopolski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – Koło Pogórzańskie oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria”.

Gośćmi honorowymi byli: Prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych kol. Karol Wołek, kapelan Swiatowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Pogórzańskiego Koła ZŻNSZ ks. kpt. Kazimierz Głaz Redemptorysta, mjr. Stanisław Szuro reprezentujący kombatantów organizacji Wolność i Niezawisłość oraz proboszcz parafii Paszyn ks. Krzysztof Smoroński.

Przemówienia przy odrestaurowanym pomniku wygłosili kol. Karol Wołek i ks. Kazimierz Głaz. Następnie wszyscy spotkaliśmy się na Mszy Sw. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Paszynie.

Po nabożeństwie odbyło się krótkie spotkanie z kombatantem mjr. Stanisławem Szuro oraz zebranie założycielskie Społecznego Komitetu ”Inicjatywa – most im. ks. Władysława Gurgacza”.

Całość odbyła się przy wsparciu gminy Chełmiec, którą reprezentował sołtys Paszyna pan Wojciech Skrzypiec, któremu składamy podziękowania za osobiste zaangażowanie się w przygotowanie naszych uroczystości. Załączamy również podziękowania dla koleżanek i kolegów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria”, delegacjom szkół podstawowych z Paszynie i Mogilna, Ochotniczej Straży Pożarnej z Paszyna i koleżankom i kolegom z Młodzieży Wszechpolskiej z Nowego Sącza.

tekst i zdjęcia nadesłał Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Małopolska Koło Pogórzańskie

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.