Strona główna Wiadomości

Pomnik Piłsudskiego będzie jednak dofinansowany z miejskich pieniędzy

Odsłonięcie pomnika już 28 października
Pomnik Piłsudskiego ma być odsłonięty 28 października. Cokół już czeka. Fot. JO / Twój Sącz

Pomimo wcześniejszego podkreślania, że budowa pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego jest prowadzona wyłącznie ze składek społecznych, Rada Miasta Nowego Sącza zdecydowała we wtorek o dofinansowaniu przedsięwzięcia kwotą 250 tysięcy złotych z budżetu miasta. Odsłonięcie pomnika już 28 października.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który zawiązał się w 2012 roku z inicjatywy m.in. Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota, stawia monument na przekazanej przez miasto działce przy Al. Wolności (wcześniej stał tu, usunięty w 2015 roku, pomnik „wdzięczności” Armii Czerwonej). Zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza Marszałek na Kasztance ma mieć 6 metrów wysokości.

Zbiórkę na budowę pomnika prowadzono od kilku lat. Jeszcze kilka miesięcy temu mówiono o zebraniu około połowy kwoty z potrzebnych, jak szacowano, 500 – 600 tysięcy złotych. Lokalne władze, które pod budowę pomnika przekazały (za zgodą Rady Miasta) działkę u zbiegu Al. Wolności i ul. Żeromskiego, nie zamierzały się dodatkowo angażować w kwestie finansowe.

„Wszelkie koszty związane z budową pomnika J. Piłsudskiego ponosi Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu” – odpowiedziało nam na początku września br. biuro prasowe UM na pytanie w tej sprawie.

Niespodziewanie na ostatniej sesji Rady Miasta (16 października) pojawił się projekt uchwały „w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie kontynuacji inwestycji związanej z realizacją zadania pn. „Budowa pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego””. Przyjęty przez radnych dokument zakłada, że Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota otrzyma  dotację celową z budżetu miasta w wysokości 250 tys. zł „na dofinansowanie kontynuacji inwestycji” związanej z budową pomnika.

W uzasadnieniu do uchwały podano, że koszt realizacji pomnika wynosi około 800 tys. zł i że do tej pory zebrano około 0,5 mln zł. O dofinansowanie inwestycji zwróciło się (4 października)  do władz miasta Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota.

Jak nam powiedział Tadeusz Nowak (zbieżność z nazwiskiem prezydenta Nowego Sącza przypadkowa), prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota i pierwszy przewodniczący komitetu budowy pomnika, wysokie oszacowanie kosztów całej inwestycji powodowane jest „ostrożnością”. – Nie mamy jeszcze pewności, ile będzie kosztowało na przykład grawerowanie pamiątkowych płytek z nazwiskami darczyńców czy obłożenie terenu wokół pomnika piaskowcem – tłumaczy Nowak.

Tadeusz Nowak przyznaje, że gdyby opierać się wyłącznie na zbiórce sądeczan, to uskładanie potrzebnej kwoty mogło zająć jeszcze rok lub dwa. – Piękna okazja, czyli setna rocznica odzyskania niepodległości, obligowała nas do zwrócenia się o pomoc. Rada Miasta to zrobiła i chwała jej za to – mówi prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota. Nie uważa również, aby społeczny komitet poniósł porażkę i przeliczył się z możliwościami. – Poza tym spiżowy pomnik w Nowym Sączu stawia się raz na sto lat – uważa Tadeusz Nowak.

Tymczasem uroczystości związane z odsłonięciem pomnika zaplanowano już na 28 października. Rozpoczną się o godz. 12.15 Mszą Świętą w Kościele p.w. Św. Kazimierza. Po niej (ok. 13.10) przemarsz ulicami Długosza, Mickiewicza, Al. Wolności. Uroczyste odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego zaplanowano na godz. 13.40. Tuż po nim nastąpi uroczysta Przysięga Strzelecka Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW.

(JO)

Reklama