Strona główna Wiadomości

Ponad 18 tysięcy złotych zebrano na odnowę zabytkowych nagrobków

zbiórka Ratujmy Sądeckie Nekropolie 2016
Cmentarz Komunalny przy ul. Rejtana, 1 listopada 2016. Jedno ze stanowisk kwesty Ratujmy Sądeckie Nekropolie. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

18,4 tys. zł zebrano w trakcie trzydniowej kwesty „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. Pieniądze z szesnastej edycji akcji zostaną przeznaczone, jak zawsze, na odnowę zniszczonych, zabytkowych nagrobków na sądeckich cmentarzach.

Datki na cmentarzach zbierali przedstawiciele organizacji, które przed laty zainicjowały kwestę: Civitas Christiana, Klubu Inteligencji Katolickiej, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz Związku Sądeczan. W gronie organizatorów i kwestujących znaleźli się również: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, PTTK Oddział Beskid, Fundacja im.Jerzego Masiora, Stowarzyszenie Orion, TKKF Dąbrówka, sądeccy motocykliści z Motosacz.pl oraz przedstawiciele zarządów osiedli: Biegonice, Dąbrówka, Kilińskiego i Piątkowa.

Dodając tegoroczny wynik zbiórki, od początku jej prowadzenia (2001 r.) udało się zebrać już ponad 230 tysięcy złotych (w ubiegłym roku było to ponad 19 tys. zł; rekord padł w 2014 roku – do puszek wrzucono 23,5 tys. zł). Za te pieniądze odnowiono ponad 90 nagrobków.

Jak poinformowali organizatorzy akcji, tylko w bieżącym roku na głównym cmentarzu przy ul. Śniadeckich i Rejtana odnowione zostały nagrobki: Elwiry Reginy Kuczkowskiej, Rozalii Pazdanowskiej, Anieli Kawskiej, Maryi i Jana Holików oraz Szczepana Krokowskiego. Na Helenie został odrestaurowany krzyż na grobowcu Wittigów. Renowacji dokonali fachowcy z Pracowni Plastycznej i Konserwatorskiej ARStec z Nowego Sącza, pod kierunkiem Józefa Steca, znanego artysty plastyka i konserwatora zabytków.

(JO)

Reklama