Strona główna Wiadomości

W niedzielę 14 października ponowny pochówek generała Pierackiego

Reklama

14 października odbędą się uroczystości ponownego pochówku generała Bronisława Wilhelma Pierackiego na historycznym i pierwotnym miejscu, na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu. Uroczystość ta została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak oraz inne osoby zaangażowane w organizację ponownego pochówku, mają nadzieję, że to wydarzenie będzie manifestacją patriotyzmu sądeczan w 100-lecie niepodległości – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 mszą świętą w Bazylice Kolegiackiej św. Małgorzaty, następnie kondukt żałobny przejdzie ulicami: Wyszyńskiego, przez Rynek, Jagiellońską, Mickiewicza do Alei Wolności, gdzie trumna ze szczątkami generała spocznie w mauzoleum.

Po tym wydarzeniu odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy “Czynu Niepodległościowego Sądeczan w 1918r.”, wmurowanej w budynek Miejskiego Ośrodka Kultury, który powstał jako Dom Strzelecki im. Bronisława Pierackiego.

O Bronisławie Pierackim czytaj:

Ostatnia droga ministra Bronisława Pierackiego
Ekshumowano szczątki generała Pierackiego. Wkrótce jego ponowny, czwarty w historii, pochówek
Drugi sądecki pogrzeb Bronisława Pierackiego – nieznane zdjęcia z 1935 roku
Pierwszy sądecki pogrzeb Bronisława Pierackiego na zdjęciach NAC
Kondukt pogrzebowy na Jagiellońskiej 1934
Bronisław Pieracki – 80 rocznica wielkiego pogrzebu

W związku z uroczystościami w niedzielę 14 października zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.

Od godziny 13:00 do godziny 14:00 zostaną wyłączone z ruchu ulice: Wyszyńskiego, Rynek, Jagiellońska, Mickiewicza, Aleje Wolności do ulicy Morawskiego.

Od godziny 14:00 do godziny 15:00 zostaną wyłączone z ruchu Aleje Wolności na odcinku od ulicy Staszica do ulicy Morawskiego.

Dodatkowo wyłączone z ruchu będą parkingi w ciągu ulicy Wyszyńskiego oraz parking na Alejach Wolności przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury.

14 października odbędą się uroczystości ponownego pochówku generała Bronisława Wilhelma Pierackiego

(iw), źródło: www.nowysacz.pl

 

Reklama