Strona główna Wiadomości

Popada, pogrzmi, ale alarm odwołany

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu Twój Sącz
Workami z piaskiem zabezpieczono także Miasteczko Galicyjskie. Obok przepływa Łubinka. Fot. Janusz Miczek/Twój Sącz

Prognozy mówią, że w najbliższych godzinach może jeszcze popadać, miejscami intensywnie. Spodziewane są burze, lokalnie grad i silne podmuchy wiatru. Tak może być nawet do poniedziałku ale wydaje się, że najgorsze mamy już za sobą. Odwołano już alarm przeciwpowodziowy na ternie powiatu nowosądeckiego.

Aktualna sytuacja jest określana przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego jako „stabilna”.

Dziś po gwałtownych ulewach błyskawicznie wzbierała Łubinka. Między godziną 7 a 10 poziom wody przyrósł o ponad metr i osiągnął stan alarmowy. Potem jednak szybko woda zaczęła opadać i w tej chwili (stan na godzinę 15) jest poniżej stanu ostrzegawczego. Podobnie zachowywała się Kamienica, która około 10 rano w kulminacyjnym momencie zbliżyła się do stanu alarmowego (osiągnęła 243 cm, stan alarmowy to 260 cm). Przepływający przez miasto Dunajec płynie na poziomie około trzech metrów, przekraczając stan ostrzegawczy o niespełna pół metra.

O godzinie 16 starosta nowosądecki odwołał  obowiązujący na terenie powiatu od czwartku wieczorem stan pogotowia przeciwpowodziowego. Nadal obowiązuje stan pogotowia. W Nowym Sączu na razie nie zdecydowano o odwołaniu alarmu. Jeżeli nie będzie radykalnych zmian prognoz, odwołania alarmu przeciwpowodziowego na terenie miasta należy spodziewać się najpóźniej jutro (w niedzielę).

W okolicach Nowego Sącza bez prądu jest około tysiąc osób w Piwnicznej i Kosarzyskach, a bez gazy podobna ilość mieszkańców gminy Łososina Dolna. Woda zerwała most w miejscowości Skrudzina Zapasiecze koło Starego Sącza, uniemożliwiając dojazd do 12 gospodarstw.

Nieprzejezdne są drogi: Zabrzeż – Mszana Dolna, Łososina Dolna – Limanowa (uszkodzony przyczółek mostu w Ujanowicach) z Przydonicy do Miłkowej (gmina Gródek nad Dunajcem) oraz Niecew – Bukowiec.

W powiecie nowosądeckim mocno uaktywniły się osuwiska. Dziś około południa   W Królowej Górnej (gmina Kamionka Wielka) ziemia osunęła się na tory kolejowe linii Tarnów – Nowy Sącz – Krynica. Jeden tor został wyłączony z ruchu ale na razie brak informacji o opóźnieniach pociągów. Osuwiska (przeważnie nie zagrażające ludziom i budynkom) odnotowano w kilkunastu miejscach na terenie powiatu.

Nowy Sącz duża woda
Worki z piaskiem rozwozi także Straż Graniczna. Fot. Janusz Miczek/Twój Sącz

JO

Reklama