Strona główna Wiadomości

Poseł pyta, szpital odpowiada, cena na razie bez zmian

szpital Nowy Sącz parking Twój Sącz
Wjazd na szpitalny parking. Fot. Z / Twój Sącz

Wysokość wprowadzonych w ubiegłym tygodniu opłat za parking przy Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączu oburzyła wielu pacjentów i odwiedzających. Sprawa jest szeroko komentowana, doczekała się m.in.wystąpienia posła Andrzeja Romanka do dyrektora szpitala w tej sprawie.

Szpital na 10 lat wydzierżawił teren firmie z Częstochowy, która w ramach umowy ma wyremontować dojazdy, place, obecne miejsca parkingowe i utworzyć nowe (docelowo około 200). Ma zainwestować w te prace ponad milion złotych, co zostanie odliczone od wylicytowanego w przetargu czynszu dzierżawnego (ponad 16 tys. zł brutto miesięcznie). W zamian za to dzierżawca właśnie wprowadził opłaty za wjazd na przyszpitalny teren.

Jedna godzina parkowania kosztuje tu 3 złote. Nie ma możliwości zapłacenia za krótszy postój lub za wjazd i wysadzenie pacjenta pod drzwiami np. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (dotyczy to także taksówkarzy). Pracownicy szpital za miesiąc parkowania zapłacą jedynie 20 złotych ale reszta – dziesięć razy więcej. Wywołało to lawinę negatywnych komentarzy.

Sprawą zainteresował się m.in. poseł Andrzej Romanek (Solidarna Polska) który wystosował do Artura Puszki, dyrektora szpitala, obszerne pismo. Nawiązując do 3-złotowej opłaty za godzinę parkowania, poseł pisze: „Podkreślam, że niższa opłata parkingowa występuje w strefie A płatnego parkowania Miasta Nowego Sącza, w ścisłym centrum miasta i wynosi 2 złote za godzinę. Co istotne opłaty pobierane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16, a na parkingu szpitalnym opłaty pobierane są całodobowo przez 7 dni w tygodniu. trzeba zatem podkreślić, że parking przy Szpitalu w Nowym Sączu jest jednym z najdroższych w całym mieście, co z całą pewnością nie powinno mieć miejsca z uwagi na publiczny charakter placówki i specyfikę jej działalności„.

Romanek prosi dyrektora o rozważenie obniżenia opłat oraz zmian w regulaminie korzystania z parkingu (chodzi m.in. o zwolnienia z opłat dla osób niepełnosprawnych i czasowy, bezpłatny wjazd dla podwożących chorych). Pyta jednocześnie, czy szpital sam nie mógł zorganizować płatnego, niestrzeżonego parkingu i czerpać z tego korzyści.

parking2
Od czasu wprowadzenia opłat za parking coraz więcej aut parkuje przy ul. Młyńskiej gdzie formalnie jest zakaz postoju. Fot. Z / Twój Sącz

Szpital niejednokrotnie rozważał decyzję o przeprowadzeniu inwestycji dotyczącej remontu infrastruktury szpitalnej, jednakże w ostatnich latach sytuacja finansowa naszej jednostki nie pozwalała na przeprowadzenie tego typu inwestycji. Środki finansowe pozyskiwane w ramach zawartej umowy z NFZ mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na działalność leczniczą. Również uzyskanie pomocy finansowej w ramach dotacji z budżetu Województwa bądź dotacji unijnej było niemożliwe, z uwagi na brak ogłaszanych przez uprawnione instytucje projektów w temacie remontu lub budowy infrastruktury szpitalnej. Ponadto Szpital, jako jednostka prowadząca zarejestrowaną przez Wojewodę Małopolskiego działalność leczniczą, nie może prowadzić działalności gospodarczej w zakresie pobierania opłat za wjazd i parkowanie na terenie przyszpitalnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jedyną dopuszczoną formą jest wydzierżawienie gruntu na prowadzenie tego typu działalności – czytamy w odpowiedzi udzielonej posłowi  przez dyrektora szpitala Artura Puszkę.

Według dyrektora wprowadzenie opłat „w znacznym stopniu poprawiło warunki dojazdu do SOR-u oraz warunki parkowania samochodów pacjentów, osób odwiedzających oraz pracowników„.

Jest również szansa, że nastąpią zmiany w cenniku i regulaminie korzystania ze szpitalnego parkingu. Podjęliśmy rozmowy z Dzierżawcą parkingu w sprawie renegocjacji zapisów umowy dotyczących obniżenia opłat za korzystanie z parkingu przyszpitalnego oraz wprowadzenia regulacji umożliwiających czasowy, nieodpłatny wjazd – napisał dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

(JO)

Reklama