Strona główna Twoje miasto

Powstaje film o Bolesławie Barbackim. Produkcję wsparło Fakro

Reklama

Film o Barbackim

Sądecka firma FAKRO wsparła film o Barbackim. Film opowiada historię o Bolesławie Barbackim malarzu i społeczniku z Nowego Sącza z pierwszej połowy XX w. Zaangażowanie się FAKRO nie jest zatem przypadkowe. Centrala firmy mieści się właśnie w Nowym Sączu. To tutaj firma zatrudnia ponad 2000 osób i rozwija lokalną gospodarkę.

Pomysłodawcą projektu jest Maria Molenda, prezes Fundacji Nomina Rosea.

Pomysł zrobienia filmu o Barbackim wynika z faktu, że jestem Sądeczanką i zainteresowałam się Barbackim. Jest on kluczową postacią dla Sącza. Jego biografia ma uniwersalne przesłanie. Może być wzorem dla każdego Polaka. Ujęło mnie w jego postaci to, że był artystą, ale przede wszystkim to, że potrafił łączyć wiele aktywności, że był człowiekiem, który absolutnie się poświęcał. Oprócz pracy malarskiej, którą mógł się wyłącznie zajmować i żyć z tego w miarę wygodnie, on cały czas starał się animować życie lokalne. Dawał ludziom kulturę i wsparcie. Założył Teatr, który był jednym z większych teatrów amatorskich w dwudziestoleciu międzywojennym. Był prezesem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i prężnie go rozwijał. Był również zaangażowany w założenie szkoły krawieckiej w Nowym Sączu, do której uczęszczały ubogie dziewczęta – wyjaśnia Maria Molenda.

Obecnie realizowane są zdjęcia do filmu. – W filmie zobaczymy Barbackiego, który w swojej pracowni mieszczącej się w Willi Maria odnajduje kolejne pamiątki, które tworzą historię jego życia. Będziemy też rekonstruować codzienne życie Barbackiego i jego rodziny. Jednocześnie film będzie opowieścią o Nowym Sączu, z którym Barbackim był bardzo związany. W filmie zobaczymy niezwykłą sądecką architekturę, ulice, okoliczne góry, czy Dunajec. Sceny fabularne będą kręcone m.in. w Miasteczku Galicyjskim, sądeckim skansenie, w Domu Historii na ul. Pijarskiej, w której będzie zaaranżowana szkoła krawiecka, którą prowadził Barbacki. Eksperci będą się wypowiadać w miejscach, które do życia powołał Barbacki i które nadal istnieją, np. Sokół, sala Barbackiego – rąbka tajemnicy uchyla Barbara Szewczyk, reżyser filmu.

Film o Bolesławie Barbackim będzie gotowy końcem listopada br. Obok wątków dokumentalnych nie zabraknie scen fabularyzowanych i animacji. Jego premiera będzie miała miejsce najpewniej w Krakowie, ale twórcom zależy na tym, aby sprowadzić dzieło do Nowego Sącza.

tekst i zdjęcie nadesłane przez firmę Fakro

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama