Strona główna Wczoraj i dziś

Pozdrowienie z Przystanku Nowy Sącz

Reklama
przystanek Nowy Sącz ok. 1900
Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

„Pozdrowienie z Nowego Sącza” – pocztówka wydana około 1900 roku. Krótka korespondencja w języku niemieckim datowana jest na 1901 rok. A propos pocztówka – podobno ta nazwa pojawiła się dopiero w 1899 roku, po konkursie ogłoszonym na pierwszej wystawie kart pocztowych w Krakowie. Wygrała właśnie „pocztówka”, a autorem nazwy miał być sam Henryk Sienkiewicz.

Kartka przedstawia przystanek kolejowy na linii z Chabówki do Nowego Sącza – ostatni przed dworcem głównym. Przystanek i dworzec dzieliło po torach 2,3 km; w drugim kierunku najbliżej była stacja w Marcinkowicach (7 km od przystanku). Natomiast kilkaset metrów dalej od budynku przystanku położonego niedaleko zbiegu ulic Kościuszki i Żeglarskiej, znajduje się najdłuższy na tej trasie most (300 metrowa żelazna konstrukcja nad Dunajcem).

przystanek Nowy Sącz
Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Nie udało się nam ustalić, kiedy dokładnie zbudowano przystanek. Z pewnością było to nieco później, niż powstał pierwszy dworzec główny Nowy Sącz (wzniesiony na otwarcie linii kolejowej Tarnów – Stróże – Nowy Sącz – Leluchów; obecny budynek dworca PKP oddano do użytku w 1909 roku). Natomiast linia z Chabówki do Nowego Sącza (o numerze 104) powstała kilka lat później, jako część austriackiej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Ten 77-km odcinek linii otwarto w 1884 roku.

Druga pocztówka została wydana kilka lat później niż pierwsza. Widać już nieco rozbudowany, powiększony o piętro budynek przystanku, który w tej mniej więcej formie przetrwał do dziś.

przystanek Nowy Sącz Miasto
Przystanek kolejowy Nowy Sącz Miasto. Stan sierpień 2016. Fot. TK / Twój Sącz

Od 10 lat na linii Nowy Sącz – Chabówka nie ma już regularnego ruchu pasażerskiego. Na torach od czasu do czasu pojawiają się jednak zabytkowe składy prowadzone przez parowozy ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce – dzięki pasji członków Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei organizowane są od kilku lat przejazdy „retro”.

Zobacz też pocztówkę z „drogą na przestanek” czyli fragmentem dzisiejszej ulicy Kościuszki i kamienicą na rogu Jagiellońskiej.

(jm)