Strona główna Wiadomości

1,2 mln zł na prace naprawcze linii kolejowej Chabówka – Nowy Sącz

Reklama
linia Chabówka Nowy Sącz
Linia 104 z Chabówki – most kolejowy na Dunajcu w Nowym Sączu. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiedziały poprawę stanu linii kolejowej z Chabówki do Nowego Sącza. Dzięki tym pracom już w wakacje mają powrócić na szlak kursy pociągów retro.

PKP PLK zamierzają wydać 1,2 mln zł na prace przy linii 104 z Chabówki do Nowego Sącza – Oszczędności uzyskane na przeprowadzonych już przetargach na roboty w br. pozwoliły PLK zaplanować środki na poprawę linii – wyjaśnił nam Mirosław Siemieniec, Rzecznik Prasowy w Biurze Komunikacji i Promocji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Zdaniem rzecznika zakładane prace, które obejmą głównie naprawę toru i wymianę podkładów, pozwolą na na jazdę pociągów z prędkością 40 km/h na odcinkach Chabówka -Kasina oraz Marcinkowice – Nowy Sącz. – Zapewniona będzie również bezpieczna jazd na pozostałych odcinkach – dodaje Siemieniec.

Prace mają rozpocząć się już pod koniec zimy a zakończyć się jeszcze przed sezonem letnim, aby w wakacje na trasę mogły powrócić cieszące się olbrzymią popularnością kursy pociągów retro.

W ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiedziały zamknięcie linii Nowy Sącz – Chabówka z powodu jej złego stanu technicznego. Zmusiło to organizatorów jesiennych przejazdów zabytkowymi składami do skrócenia, zmiany lub wręcz odwołania niektórych kursów. W ubiegłym roku różnymi odcinkami przejechało ponad 100 składów retro, przewożąc 18 tysięcy miłośników dawnej kolei.

Po zapowiedzi PKP PLK pojawiło się szereg apeli o ratowanie ponad 130-letnie linii kolejowej. Głos zabierali m.in. miłośnicy kolei z kilku stowarzyszeń, parlamentarzyści i samorządowcy. Rezolucję w tej sprawie przyjął też – jednogłośnie – Sejmik Województwa Małopolskiego.

Organizatorzy przejazdów retro na linii 104, Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei oraz Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce już zapowiadają starania o organizacje jeszcze większej liczby kursów pociągami retro po Małopolsce, w tym na trasie z Chabówki do Nowego Sącza. Dziękując wszystkim za apele w sprawie ratowania jednej z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, na swoim profilu w serwisie społecznościowym napisali m.in:

Tę wiadomość traktujemy jako zwycięstwo troski o dziedzictwo kolejowe w Polsce, które z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem. Dla nas to sukces nas wszystkich, także PKP PLK S.A.! Tak więc odjazd! Semafor podany!

(JO)