Strona główna Wiadomości

Premier Beata Szydło z krótką wizytą w Nowym Sączu

Beata Szydło Forum Ekonomiczne Młodych Liderów 2017 Nowy Sącz
fot. P. Tracz / KPRM

Prezes Rady Ministrów Beata Szydło odwiedziła w środę uczestników trwającego w Nowym Sączu XII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. – Mamy szansę na tworzenie Europy o jakiej wszyscy marzymy, czyli bezpiecznej, Europy wartości, opartej na dobrych relacjach; takiej, jaka kiedyś była ideałem budującym naszą wspólnotę – mówiła premier Szydło.

– Potrzebujemy liderów, którzy będą mieli wizje i będą wytyczali nowe kierunki. Obawiam się, że dzisiaj Europa nie ma takich liderów – mówiła w nowosądeckim „Sokole” Beata Szydło. – Żeby ta idea się rozwinęła i dopełniła, żeby rzeczywiście założenia, które legły u jej podstaw spełniły się, to musimy zrobić odważny krok do przodu. Odnoszę tymczasem wrażenie, że trochę zatrzymaliśmy się na pewnym etapie – dodała.

Premier polskiego rządu zwróciła uwagę, że nowi członkowie Unii Europejskiej, w stosunku do tzw. starej Unii „okazali się pojętnymi uczniami i okazali się też bardzo zdolni i bardzo zaradni”. – Jeżeli spojrzeć na Unię Europejską, to dzisiaj najszybciej rozwijającym się regionem jest właśnie Europa środkowo-Wschodnia. Jeżeli dołożymy też do tego, że jest tutaj bezpieczniej, niż w Europie Zachodniej, to okazuje się że jesteśmy wzorem – mówiła w środę Beata Szydło.

fot. P. Tracz / KPRM

Premier przyznała, że emigracja młodych ludzi z Polski, poszukujących za granicą lepiej płatnej pracy, to spory problem. – To powoduje, że nasz najbardziej cenny kapitał, czyli młodzież, bardzo często wybiera życie poza granicami naszego kraju. Chcielibyśmy, żeby było inaczej, żeby do nas przyjeżdżano, u nas studiowano, żeby nasze uniwersytety były tak samo atrakcyjne i dawały taki sam poziom wykształcenia, jak te w części Zachodniej Europy” – podkreśliła Szydło.

Czwartek to ostatni dzień XII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. Jego uczestnicy wyjeżdżają z Nowego Sącza do Krynicy, gdzie m.in. wezmą udział w sesji plenarnej XXVII Forum Ekonomicznego. Wieczorem powrócą jednak do miasta aby wziąć udział, jak co wieczór, w bankiecie w jednym z lokali w centrum.

Przemówienia premier Szydło wysłuchali, oprócz uczestników FEML, przedstawiciele władz Nowego Sącza, urzędnicy oraz lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości. Fot. P. Tracz / KPRM

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów, impreza towarzysząca Forum Ekonomicznemu w Krynicy-Zdroju, odbywa się w Nowym Sączu od 2006 roku. W tegorocznej, dwunastej edycji Forum, (4-8 września) w bierze udział blisko 400 liderów z 43 państw. Uczestnikami Forum są młodzi przedsiębiorcy, liderzy organizacji pozarządowych, stowarzyszeń biznesowych, a także młodzi pracownicy naukowi i dziennikarze.

W czasie tegorocznego FEML tematami dyskusji są m.in.”przywództwo i wyzwania dla współczesnego lidera”,
„startup Europa – wizja i pomysły reformy Unii Europejskiej” oraz
solidarność, wolontariat i przedsiębiorczość społeczna. – Celem, który przyświeca Forum Ekonomicznemu Młodych Liderów jest stworzenie międzynarodowego think-thanku – składającego się z reprezentantów przyszłych europejskich elit, oddziałujących zarówno na płaszczyźnie lokalnej w swoich krajach, jak i inicjujących wspólnie międzynarodowe projekty i przedsięwzięcia, które pozwolą budować lepsze jutro – wyjaśniają organizatorzy nowosądeckiego forum z Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw.

(edred), źródło: PAP, KPRM