Strona główna Kultura i imprezy

Premiera filmu "Sądecki sztetl"

sztetl2

W piątek 27 czerwca o g. 18.00 w MCK Sokół odbędzie się premiera filmu „Sądecki sztetl”, poświęconego historii nowosądeckich Żydów.

“Sądecki sztetl”, jest dokumentalnym, krótkometrażowym filmem w reżyserii Barbary Szewczyk, absolwentki Łódzkiej Szkoły Filmowej. Został on zrealizowany w ramach inicjatywy pod tą samą nazwą, prowadzonej w Fundacji Nomina Rosae przez sądeckiego historyka Łukasza Połomskiego.

Film przybliża wybrane wątki z bogatej historii nowosądeckich Żydów, którzy do II wojny światowej stanowili istotną część społeczności miasta.

Premierze towarzyszyć będzie występ artystyczny Urszuli Makosz, artystki wykonującej pieśni żydowskie, a także dyskusja historyk sztuki Andy Rottenberg z prof. dr. hab. Pawłem Śpiewakiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Premiera odbędzie się 27.06.2014 o godz. 18.00 w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Bezpłatne wejściówki będą do odebrania od poniedziałku (23.06) w kasie SOKOŁA.

Współorganizatorami wydarzenia są: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka.

Do powstania filmu przyczynili się Maja i Łukasz Kopiec, Salon oprawy obrazów DaVinci, Kościół Zielonoświątkowy w Nowym Sączu, Dariusz Popiela, Hotel Beskid, BeadBros, Amax Ksero, Lodziarnia Fanaberia.

(ŁP)